Proiect european de peste 355 milioane de euro, în beneficiul clujenilor

Ref.: Un nou proiect european cu o valoare record, de peste 355 de milioane de euro, de care vor beneficia locuitorii judeţelor Cluj şi Sălaj

Marţi, 4 decembrie 2018, la sediul Consiliului Judeţean Cluj a avut loc, în prezenţa preşedintelui forului administrativ judeţean, domnul Alin Tişe şi a directorului general al Companiei de Apă Someş SA, domnul Călin Neamţu, conferinţa de presă prilejuită de recenta semnare a Contractului de Finanţare aferent “Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”.
           „Mă bucur că judeţul Cluj reuşeşte să aducă, din nou, bani europeni României. Această nouă finanţare europeană, cea mai mare obţinută vreodată de un operator de servicii din România în perioada post-aderare, se adaugă celor peste 250 de milioane de euro pe care Consiliul Judeţean le-a câştigat deja în ultimul an şi jumătate. Astfel, cu cei peste 600 de milioane de euro atraşi, judeţul Cluj se situează pe locul întâi la nivel naţional în ceea ce priveşte fondurile europene câştigate. Ceea ce este însă la fel de important e faptul că astfel va creşte calitatea vieţii clujenilor, judeţul nostru urmând să fie, la finalul proiectului, singurul din ţară care va ajunge la un nivel de aproape 100% în ceea ce priveşte procentul de racordare la sistemul de alimentare cu apă potabilă, respectiv la cel de canalizare”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
         Valoarea totală a proiectului se ridică la peste 355,6 milioane de euro. Din valoarea eligibilă a acestuia, 85% reprezintă contribuţia Uniunii Europene din Fondul de Coeziune, 13% este contribuţia de la bugetul de stat, iar 2% este contribuţia autorităţilor locale din aria proiectului, respectiv cele din judeţele Cluj şi Sălaj.
           Având ca termen de finalizare sfârşitul anului 2023, proiectul vizează îmbunătăţirea infrastructurii de apă şi apă uzată din nu mai puţin de 174 de localităţi din judeţele Cluj şi Sălaj, prin extinderea şi dezvoltarea serviciului de alimentare cu apă potabilă, controlată microbiologic, în condţi de siguranţă şi protecţie a sănătăţii în localităţi care au peste 50 de locuitori şi, respectiv, prin asigurarea colectării şi epurării apelor uzate pentru aglomerările mai mari de 2.000 persoane.
           În acest fel, peste 240.000 de locuitori din cele două judeţe vor beneficia, în plus faţă de momentul actual, de apă potabilă furnizată în regim centralizat, respectiv 72.000 de persoane vor fi racordate la reţeaua de canalizare. Astfel, procentul de locuitori racordaţi la sistemul centralizat de furnizare a apei potabile va ajunge la cca. 99,14% iar cel de racordare la canalizare va ajunge la peste 97,5%, net superioare mediei naţionale. Proiectul este astfel gândit încât să asigure preluarea în sistem centralizat a sistemelor locale de apă realizate din investţi publice ale primăriilor dar şi să permită conectarea ulterioară a cât mai multor localităţi rurale la acest sistem.
           În ceea ce priveşte demararea efectivă a lucrărilor, aceasta este preconizată a avea loc în cel mai scurt timp posibil, în primăvara anului 2019. În acest moment, Compania de Apă Someş este deja în faza de pregătire a documentaţiilor tehnice în vederea obţinerii autorizaţiilor de construire.
          Modernizarea şi extinderea infrastructurii de alimentare cu apă şi de canalizare va contribui semnificativ la dezvoltarea economico-socială a judeţului, la asigurarea unui nivel îmbunătăţit de sănătate şi confort pentru populaţie, în condţi de siguranţă şi în regim continuu. Totodată, se vor reduce în acest fel atât poluarea mediului cât şi costurile, prin eficientizarea operării şi eliminarea vulnerabilităţilor actuale, în special a celor legate de sistemele alimentate din surse locale.

4 decembrie 2018