Proiect european inovator în vederea creşterii calităţii serviciilor furnizate cetăţenilor

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a semnat contractul de finanţare al proiectului european „Judeţul Cluj – Smart Territory”, prin care se urmăreşte introducerea unor sisteme informatice dedicate atât îmbunătăţirii procesului de fundamentare, cât şi a facilitării accesului cetăţenilor la servicii administrative online.
     În mod concret, Judeţul Cluj-Smart Territory introduce trei soluţii informatice inovatoare care nu au mai fost implementate efectiv până acum la nivel naţional, cu atât mai puţin la nivel judeţean sau local.
     Alin Tişe: „Obţinerea statutului de <judeţ smart> reprezintă unul dintre ţelurile importante ale Consiliului Judeţean, în contextul în care proiectele implementate şi efectul lor asupra dezvoltării acestui judeţ sunt tot mai interconectate cu feedback-ul pe care îl avem de la cetăţeni, inclusiv de la cei din mediul online. Implementarea acestui proiect inovator constituie un pas extrem de important în vederea creşterii calităţii managementului şi a optimizării serviciilor oferite tuturor celor care interacţionează, într-un fel sau altul, cu noi.”
     Astfel, într-o primă etapă, Consiliul Judeţean doreşte implementarea unui concept extrem de util în vederea reducerii birocraţiei – Ghişeul Unic, la care orice cetăţean se va putea prezenta în vederea depunerii şi ridicării documentaţiilor urbanistice, fără ca acesta să fie nevoit a se deplasa fizic la celelalte instituţii pentru obţinerea avizelor în baza cărora se eliberează, spre exemplu, autorizaţia de construire. Un element inovator îl reprezintă faptul că acest ghişeu unic este, în acelaşi timp, şi o platformă electronică care asigură posibilitatea încărcării şi transmiterii online a tuturor documentelor necesare. Implementarea acestui sistem informatic va contribui la reducerea substanţială a timpului de obţinere a documentaţiilor, urgentarea procesului şi creşterea transparenţei, oferind cetăţenilor posibilitatea unei monitorizări, în timp real, a cererilor depuse.
     O altă aplicaţie pe care forul administrativ judeţean urmează să o integreze şi să o implementeze în Strategia de informatizare a instituţiei, o reprezintă Atlasul Teritorial. Acesta reprezintă un sistem informatic integrat care doreşte să vină în sprijinul decidenţilor care implementează politici publice în domeniul dezvoltării teritoriale judeţene, printr-o fundamentare tehnico-economico-socială cât mai riguroasă. Astfel, prin intermediul noii aplicaţii se vor putea analiza şi urmări în timp şi spaţiu o serie de indicatori din domeniul amenajării teritoriului, urbanismului, locuirii şi dezvoltării regionale, etc. În plus, Atlasul Teritorial va reuni bazele de date disponibile ale diverselor instituţii publice din judeţ, asigurând un acces interactiv şi permanent la informaţii actualizate necesare procesului decizional şi planificării strategice a judeţului.
     Nu în ultimul rând, proiectul finanţat în cadrul Programului Operaţional Capacitate Administrativă (POCA) vizează şi implementarea unei soluţii electronice de gestionare a documentelor create în cadrul instituţiei – digitalizarea arhivei. Această măsură de simplificare a administrării documentelor, respectiv de scanare şi retro-digitalizare a arhivei, este absolut indispensabilă în contextul activităţii tot mai complexe desfăşurate de Consiliul Judeţean, instituţie care aproape îşi dublează, anual, actele prelucrate în cadrul aparatului de specialitate.
     Valoarea totală a proiectului este de 3.901.772 lei, din care finanţarea nerambursabilă solicitată se ridică la suma de 3.823.736,56 lei, ceea ce reprezintă un procent de 98% din valoarea eligibilă a proiectului. De asemenea, Consiliul Judeţean Cluj, în calitate de beneficiar, va contribui la cofinanţarea proiectului cu suma de 78.035,44 lei. Durata de implementare e de 30 luni.

27 februarie 2019