CENTRUL DE RECUPERARE ŞI REABILITARE NEUROPSIHIATRICĂ DIN JUCU (DOTARE ŞI MODERNIZARE)

Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 1 – Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor – poli urbani de creştere, Domeniul de intervenţie 1.1 – Planuri integrate de dezvoltare urbană.

Valoare estimată totală: 3.864.981,93 lei

Contractul a fost semnat în data de 24.02.2014 şi a avut o durată de implementare  de 22 luni.

Obiectivul general:

Obiectivul general al proiectului îl constituie creşterea calităţii vieţii tinerilor cu dizabilităţi neuropsihice severe, în contextul unei politici active de creştere a calităţii serviciilor sociale specializate, prin modernizarea şi dotarea Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Jucu.

Misiunea Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Jucu este de a oferi tinerilor cu dizabilitate neuropsihică severă:

• Îngrijire
  • Recuperare şi reabilitare pentru tineri cu dizabilităţi neuropsihice grave, cu probleme sociale
  • Reinserţie socială şi profesională

Obiective specifice:

1. Îmbunătăţirea standardului de viaţă a tinerilor cu dizabilităţi neuropsihice severe instituţionalizaţi în Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică Jucu prin reabilitarea şi modernizarea spaţiului aferent
  2. Creşterea calităţii serviciilor sociale specializate în raport cu nevoile acestor tineri prin asigurarea unor condiţii optime de trai.