ÎMBUNĂTĂŢIREA DOTĂRII CU ECHIPAMENTE A BAZELOR OPERAŢIONALE PENTRU INTERVENŢII ÎN SITUAŢII DE URGENŢĂ DIN TRANSILVANIA DE NORD – SOLICITANT: ASOCIAŢIA DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARĂ „TRANSILVANIA DE NORD” (constituită din judeţele Cluj, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare şi Sălaj) – etapa I

Proiectul a fost finanţat prin Programul Operaţional Regional, Axa prioritară 3, Domeniul Major de Intervenţie 3.3 „Îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă”. Contractul de finanţare nerambursabilă între Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013, Agenţia pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013, şi Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Transilvania de Nord”, în calitate de beneficiar s-a semnat în data de 30 iunie 2010.

Perioada de implementare: 1 iulie 2010 – 30 noiembrie 2012.

Obiectivul proiectului a fost îmbunătăţirea calităţii serviciilor publice din Regiunea Nord-Vest prin creşterea capacităţii de răspuns adecvat situaţiilor de urgenţă şi prin sporirea gradului de siguranţă şi sănătate a cetăţenilor, resurselor materiale şi proprietăţii.

Prin proiect s-au achiziţionat 64 de autospeciale şi ambulanţe, acestea fiind împarţite între cele 6 I.S.U. judeţene ale Regiunii Nord-Vest.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Cluj a primit 5 autospeciale cu apă şi spumă, o autospecială de descarcerări grele, o autospecială de intervenţie la accidente colective şi salvări urbane, 4 ambulanţe de prim-ajutor şi o ambulanţă de reanimare