Modernizarea şi reabilitarea traseului judeţean 2 format din sectoare de drum al DJ 105T, DJ 108B şi DJ 109A, parte a traseului regional Transilvania de Nord

TITLU PROIECT 2 Modernizarea si reabilitarea Traseului județean 2 format din sectoare de drum ale DJ 108B, DJ 105T si DJ 109A, parte a Traseului Regional Transilvania de Nord

PERIOADA DE PROGRAMARE 2014 – 2020

DOMENIUL Infrastructura rutieră

PROGRAM DE FINANTARE / APELUL POR/6/6/1/Cresterea gradului de accesibilitate a zonelor rurale si urbane situate în proximitatea rețelei TEN-T prin modernizarea drumurilor județene

STATUS în implementare

DURATA DE IMPLEMENTARE 01.01.2014-31.07.2023

OBIECTIV GENERAL / SPECIFICE Obiectivul general al proiectului îl reprezinta cresterea gradului de accesibilitate a unei zone rurale deosebita a județului Cluj Traseul județean 1 – situatia în proximitatea rețelei TEN-T. Prin obiectivul stabilit, proiectul se încadreaza în AXA Prioritara 6 Apelul de proiecte POR/6/6.1/6 –Apel de proiecte nefinalizate – asigurarea conectivitații directe sau indirecte la coridoarele TEN-T în sensul cresterii gradului de accesibilitate a zonelor rurale situate în proximitatea retelei TEN-T prin modernizarea drumurilor judeþene.

REZULTATE 1. Rezultat de calitate: Traseul va fi de clasa tehnica IV si va fi proiectat la viteze de 40-90 Km/h in afara localitatilor si de max 50 Km/h in interiorul localitatilor. Suplimentar pentru extinderea platformei la 8.0 m si amplasarea dispozitivelor de scurgere a apelor a fost necesara amplasarea elementelor de sustinere a terasamentelor (ziduri, etc) si a elementelor de siguranta (parapeti,etc). In conformitate cu elementele geometrice ale drumurilor judetene pe care le traverseaza si cu traficul aferent, traseul supus proiectarii are clasa tehnica IV.

1. Rezultate tehnice:

– ranforsarea sectoarelor de drumuri judetene pentru atingerea capacitatii portante la traficul de 11.5 t prognozat pentru perspectiva de 7 ani ( conform principiilor de dimensionare existente si a normelor in vigoare pentru sectoare cu IAU si conform expertizei tehnice).

– amenajarea curbelor la vitezele de circulatie propuse astfel incat traficul sa se desfasoare in conditii de siguranta si confort

– schimbarea / repararea podetelor si a camerelor de cadere astfel incat apele sa poata fi preluate in conditii optime si transportate catre emisari.

– refacerea sau repararea tuturor podetelor astfel incat sa corespunda traficului si scurgerii apelor.

– consolidarea terasamentelor in toate punctele unde exista iminenta de alunecare

• DJ 108B, DJ 105T si DJ 109A Lungimea drumurilor județene / traseelor reabilitate / modernizate conectate la TEN T este de 74,300 km

VALOARE TOTALA (lei TVA inclus) 96,165,129.22

VALOARE NERAMBURSABILA (lei TVA inclus) 44,896,181.60