SISTEM DE MANAGEMENT INTEGRAT AL DEŞEURILOR ÎN JUDEŢUL CLUJ

www.clujulcolecteazaseparat.ro

Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Sectorial Mediu 2007 – 2013.

Valoarea totala a proiectului, conform contractului de finanţare cu modificările şi comletările ulterioare (act adţonal nr. 3) este de 229.898.892 lei fără TVA, din care valoarea eligibilă este de 171.640.772 lei, iar valoarea proiectului alta decât cea eligibilă conform POS mediu 58.258.120 lei.

Proiectul se referă la dezvoltarea unui sistem de management integrat al deşeurilor în judeţul Cluj. Infrastructura de management a deşeurilor care va fi dezvoltată în judeţul Cluj, respectiv unitatea centrală de management a deşeurilor este compusă din 1 depozit judeţean de deşeuri, 1 staţie de sortare şi 1 staţie de tratare a deşeurilor biodegradabile şi 3 staţii de transfer care deservesc zonele de vest, nord”est şi sud ale judeţului. Mai exact infrastructura principală care va fi dezvoltată cuprinde:

• Centru de management al deşeurilor în Cluj Napoca (depozit de deşeuri, staţie de sortare, staţie TMB)
  • 3 staţii de transfer în Huedin (zona vestică), Gherla (zona nord”estică) şi Mihai Viteazu (zona sudică).