Proiecte transnaționale pentru tinerii cu dizabilități auditive, derulate la Cluj

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

COMUNICAT DE PRESĂ

Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz Cluj-Napoca, instituție de învățământ subordonată Consiliului Județean Cluj, este partener în cadrul unor proiecte multinaționale de tip Erasmus+, desfășurate în vederea optimizării și diversificării serviciilor oferite elevilor.

Astfel, școala specială clujeană ia parte la proiectul „deAf DigitAl PlaTform- ADAPT” al cărui scop vizează formarea personalului didactic implicat în procesul educațional și/sau de recuperare a persoanelor cu cerințe speciale complexe.

Acesta vine în întâmpinarea nevoilor elevilor/tinerilor cu deficiențe auditive şi a  cadrelor didactice de a utiliza resurse educaționale adecvate și își propune să contribuie la prevenirea eșecului și a abandonului școlar prin egalizarea șanselor, accesibilizarea informației și adaptarea strategiilor instructiv-educative la nivelul de dezvoltare al elevilor cu dizabilități de auz.

Printre obiectivele programului se numără: conceperea unei platforme electronice dedicate școlarilor/tinerilor cu dizabilități auditive, cu scopul de a îmbunătăți educația, accesul la resursele didactice, participarea și performanța școlară a acestora, precum și crearea unei reviste electronice adaptate adolescenților /tinerilor surzi, cu vârste cuprinse între 13 și 21 de ani.

Un alt proiect în cadrul căruia Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz Cluj-Napoca are calitatea de membru este „Media+: Approach to access to communication and language”. Obiectivele acestuia urmăresc: schimb de bune practici, transfer de metode/instrumente pedagogice pentru implementarea noului demers de comunicare în vederea însușirii limbajului, elaborarea unui ghid metodologic bazat pe metoda Daviel.

Granturile alocate unității școlare pentru derularea celor două proiecte au o valoare de peste 63.000 de euro.

13 mai 2021