Regulile de urbanism vor fi mult mai uşor de înţeles şi aplicat în judeţul Cluj. Consiliul Judeţean elaborează regulamente ilustrate grafic pentru 18 comune clujene

Regulile de urbanism vor fi mult mai uşor de înţeles şi aplicat în judeţul Cluj

Consiliul Judeţean Cluj a demarat procedura de achizţe a serviciilor de elaborare a unor regulamente ilustrate de urbanism aferente Planurilor urbanistice generale (P.U.G.) pentru 18 comune din judeţ.
Scopul acestui demers este acela ca unităţile administrativ teritoriale care au sau vor avea în perioada următoare P.U.G.-urile avizate să beneficieze de transpuneri grafice ale regulamentelor cuprinse în cadrul acestora, astfel încât înţelegerea şi punerea lor în practică să fie cât mai facilă.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Este cunoscut faptul că un format grafic ilustrat e mult mai prietenos şi mai uşor de înţeles decât textul unui document formulat în limbaj de specialitate. Or, ceea ce ne dorim este ca reglementările urbanistice specifice fiecărui U.A.T. în parte să poată fi înţelese de oricine şi, în consecinţă, respectate pe deplin. Tocmai de aceea am lansat această inţativă, unică la nivel naţional. Astfel, locuitorii judeţului Cluj vor beneficia de un mediu construit în conformitate cu toate standardele de calitate, evitând construcţii care nu îndeplinesc cerinţele legale sau care nu se integrează în estetica zonei.”

Conform condţilor stipulate în caietul de sarcini, ofertanţii vor prezenta trei propuneri de ilustrare schematică a reglementărilor urbanistice. Cele trei propuneri vor trata tot atâtea unităţi teritoriale de referinţă (U.T.R.), acestea evidenţiind principalele caracteristici ale regulamentului de urbanism.
Ilustrările vor explica grafic regulile de amplasare, dimensionare şi configurare volumetrică a clădirilor şi amenajărilor în raport cu parcelele aferente. De asemenea, vor include şi indicaţii şi recomandări privind materialele utilizate şi elemente de arhitectură. Ilustraţiile de tip 2D şi 3D vor face referire la tipurile de construcţii şi amenajări reglementate în regulamentul local de urbanism şi care pot fi asociate unor tipologii, precum locuinţe de diferite tipuri, spaţii publice caracteristice, pentru fiecare U.T.R. în parte.
Durata de execuţie a serviciilor va fi de maxim 18 luni de la data semnării contractului. Ofertele pot fi depuse până cel târziu marţi, 15 decembrie a.c., ora 23.30.
În cursul acestui an, Consiliul Judeţean Cluj a mai achizţonat astfel de servicii, alte opt comune din judeţ, respectiv Căianu, Cămăraşu, Aiton, Sănduleşti, Frata, Pălatca, Vultureni şi Bonţida, urmând a beneficia de ilustrări grafice specifice regulamentelor aplicabile zonei.

11 decembrie 2020