Reţea nouă de canalizare în comuna Sic

Reţea nouă de canalizare în comuna Sic

Consiliul Judeţean Cluj continuă seria lucrărilor privind dezvoltarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Cluj, în vederea obţinerii unei infrastructuri de apă şi canalizare modernă, adaptată celor mai noi standarde în domeniu şi normativelor europene în vigoare.
     Astfel, şi comuna Sic va beneficia de o nouă reţea de canalizare a apei de aproximativ 29 de km, trei staţii noi de pompare a apei uzate, o staţie de epurare a apei uzate, precum şi de o conductă de refulare a apei uzate menajere.
     Lucrările, în valoare de 4 026 095 euro, vor fi executate de către Compania de Apă „Someş” S.A, în baza contractului de lucrări numărul 12 din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”, proiect câştigat la sfârşitul anului 2018.

25 iulie 2019