Reţea nouă de distribuţie a apei potabile în comuna Chiuieşti

Reţea nouă de distribuţie a apei potabile în comuna Chiuieşti

Urmare a implementării de către Compania de Apă “Someş“ S.A. şi Consiliul Judeţean Cluj a proiectului mamut cu finanţare europeană în valoare de 355,6 milioane de euro, Comuna Chiuieşti va beneficia, în cel mai scurt timp posibil, de o reţea nouă de distribuţie a apei potabile.
     Astfel, în baza contractului de lucrări numărul 12 din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”, în satele Chiuieşti, Măgoaja şi Strâmbu din comuna Chiuieşti vor fi realizate lucrări cu o valoare estimată de 3.688.503 euro.
     În concret, principalele lucrări care vor fi realizate în toate cele trei localităţile din comuna Chiuieşti se referă la cca. 36 de km de noi reţele de apă potabilă şi racorduri de distribuţie. Totodată, în localităţile Chiuieşti şi Măgoaja vor fi realizate patru noi staţii de pompare a apei potabile, în timp ce satele Măgoaja şi Strâmbu vor beneficia de două noi staţii de clorinare şi două noi rezervoare de înmagazinare.
     În ceea ce priveşte Contractul de lucrări numărul 12 din cadrul proiectului european, cel prin intermediul căruia va fi introdusă apă potabilă, respectiv vor fi modernizate reţelele de apă şi canalizare în localităţi învecinate municipiului Dej, acesta se află în etapa de obţinere a autorizaţiilor de construire şi de finalizare a documentaţiilor de atribuire în vederea publicării lor în SICAP.

18 iulie 2019