Reţea nouă de distribuţie a apei potabile, în comuna Recea Cristur

Reţea nouă de distribuţie a apei potabile, în comuna Recea Cristur

Compania de Apă „Someş” S.A. şi Consiliul Judeţean Cluj continuă, în ritm alert, seria procedurilor privind implementarea „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”, câştigat la finele anului 2018.
     Cu o valoare totală de 355,6 milioane de euro, proiectul cu finanţare europeană vizează, printre altele, dezvoltarea infrastructurii de apă şi în comuna Recea Cristur.
     În concret, la nivelul comunei clujene vor fi realizate lucrări în cuantum de 2,760.863 euro, care vizează aproximativ 45 de km de noi reţele de apă potabilă şi racorduri de distribuţie, o staţie nouă de pompare a apei potabile, o staţie de clorinare şi un rezervor de îmagazinare nou.
     Lucrările la nivelul comunei Recea Cristur se efectuează în baza contractului de lucrări numărul patru, acesta fiind cel mai avansat contract care se derulează pe teritoriul judeţului Cluj. Reamintim în acest sens faptul că pentru contractul de lucrări numărul patru, Consiliul Judeţean Cluj a emis deja Autorizaţia de construire, iar documentaţia de atribuire a acestuia a fost recent trimisă Agenţiei Naţionale pentru Achizţi Publice în vederea încărcării în sistemul electronic de licitaţii SICAP.

23 iulie 2019