Reţea nouă de distribuţie a apei potabile şi de canalizare, în comuna Cuzdrioara

Consiliul Judeţean Cluj continuă seria lucrărilor privind dezvoltarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Cluj, în vederea obţinerii unei infrastructuri de apă şi canalizare modernă, adaptată celor mai noi standarde în domeniu şi normativelor europene în vigoare.
     Astfel, în comuna clujeană Cuzdrioara se vor realiza lucrări în valoare totală de 2,578.961 euro. Concret, localităţile Cuzdrioara şi Mănăşturel vor beneficia de o nouă reţea de distribuţie a apei potabile de 1,4 km, o reţea nouă de canalizare în lungime de cca. 19 km, o conductă nouă de refulare a apei uzate menajere de aproximativ 7 km, precum şi de cinci noi staţii de pompare a apei uzate.
     Lucrările vor fi executate de către Compania de Apă „Someş” S.A, în baza contractului de lucrări numărul 12 din cadrul „Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apă şi apă uzată din judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014-2020”, proiect mamut cu finanţare europeană în valoare de 355,6 milioane de euro.

29 iulie 2019