Rezultate intermediare „Let`s Do It, Romania!”: Peste 4.800 de saci de deşeuri au fost strânşi în judeţul Cluj

Cu ocazia Zilei de Curăţenie Naţională în România, la nivelul judeţului Cluj, Let’s Do It, Romania!, în parteneriat cu Consiliul Judeţean Cluj, a reuşit să mobilizeze circa 570 de voluntari, fiind adunaţi un total de 4.800 de saci de deşeuri.
    În cele două locaţii principale de curăţenie, Măguri Răcătău, respectiv lacul Tarniţa – zona aparţinând comunei Gilău, au participat 370 de voluntari, repartizaţi astfel: la Măguri Răcătău au luat parte circa 220 de voluntari care au colectat nouă tone de deşeuri iar la Tarniţa au participat în jur de 150 de voluntari, fiind strânşi 1.200 de saci. În celelalte locaţii din judeţ au fost adunaţi 1.100 de saci, un volum important fiind colectat în comuna Chinteni.
     În judeţul Cluj, organizarea evenimentului s-a realizat cu sprijinul: Bosch, Delonghi, Pontoon, Apele Romane, Direcţia Silvică, Serviciul Judeţean Salvamont – Salvaspeo Cluj, Hidroelectrica, ACCH, JCI Cluj, Garda de Mediu Cluj, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Cluj.

*        *

“Let`s Do It, Romania!“ este cel mai mare proiect de implicare socială organizat în România. Din 2010 şi până în prezent, “Let`s Do It, Romania!“ a implicat peste 1.800.000 de voluntari în acţiuni de curăţenie naţională şi peste 50.000 de elevi şi părinţi în proiecte de educaţie ecologică.
     În acest an au răspuns afirmativ, la nivel naţional, invitaţiei de a strânge deşeurile din arealele naturale, un număr mare de voluntari, circa 110.000, care au reuşit să colecteze aproximativ 100.000 de saci cu deşeuri.

23 septembrie 2019