S-a constituit Consiliul Judeţean Cluj

S-a constituit Consiliul Judeţean Cluj

Vineri, 23 octombrie 2020, a avut loc ceremonia publică de constituire a Consiliului Judeţean Cluj, evenimentul desfăşurându-se la sediul forului administrativ judeţean, într-un cadru restrâns determinat de contextul epidemiologic.
Au fost, astfel, prezenţi, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj ales în urma procesului electoral din 27 septembrie 2020, domnul Alin Tişe, primarul municipiului Cluj-Napoca, domnul Emil Boc, prefectul judeţului Cluj, domnul Mircea Abrudean, secretarul general al judeţului, doamna Simona Gaci, precum şi cei 33 de consilieri judeţeni ale căror mandate au fost validate.
Desfăşurată cu respectarea tuturor condţilor de siguranţă sanitară, şedinţa de constituire a debutat cu depunerea jurământului de către fiecare consilier judeţean în parte precum şi de către preşedintele Consiliului Judeţean.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Îi felicit pe toţi consilierii judeţeni care au depus jurământul şi care, începând de astăzi, reprezintă interesele cetăţenilor judeţului Cluj. La acest început de drum îmi doresc ca relaţiile de colaborare, de susţinere, să continue şi în actualul mandat, pentru că numai aşa putem finaliza marile proiecte ale Clujului, dar şi să dezvoltăm altele noi. Interesul clujenilor trebuie să primeze, astfel că o provocare a următorilor patru ani este aceea de a implica direct comunitatea în procesul de dezvoltare a judeţului, încurajând şi susţinând inţativele şi proiectele venite din partea cetăţenilor. Îi asigur pe clujeni că în forul administrativ judeţean va prima administraţia şi nu politica întrucât s-a dovedit din plin că atunci când administraţia are întâietate se văd şi rezultatele pentru oameni.”

Tot în cadrul şedinţei de constituire, după stabilirea oficială a componenţei Consiliului Judeţean Cluj, au fost constituite grupurile de consilieri judeţeni, în număr de patru, fiecare dintre partide desemnând câte un lider de grup.
După încheierea ceremoniei publice de învestire şi comunicarea Ordinului Prefectului prin care s-a constatat îndeplinirea condţilor legale de constituire a Consiliului Judeţean Cluj a avut loc o primă şedinţă extraordinară convocată de preşedintele Alin Tişe. Pe ordinea de zi a acesteia s-au aflat proiectele de hotărâre privind alegerea celor doi vicepreşedinţi ai forului administrativ judeţean, în urma votului fiind aleşi domnii Marius Mînzat şi Vákár István.

23 octombrie 2020