Ref.: Şapte noi echipamente medicale ultramoderne vor intra în dotarea a două spitale clujene subordonate Consiliului Judeţean

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat, ca urmare a finalizării procedurii de achiziţie publică, contractele de furnizare pentru nu mai puţin de şapte echipamente medicale de ultimă generaţie. Acestea vor intra în dotarea a două spitale clujene subordonate forului administrativ judeţean, respectiv Spitalul Clinic de Recuperare şi Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”.
     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe: „Dotarea cu aparatură medicală de ultimă generaţie are o importanţă aparte pentru asigurarea unui act medical de cea mai înaltă calitate. Cu ajutorul acesteia, pacienţii vor beneficia de servicii medicale la standarde europene şi de proceduri caracterizate de un grad sporit de acurateţe. Cu siguranţă, anul 2019, pe care l-am anunţat deja ca fiind Anul Sănătăţii la Consiliul Judeţean, va aduce multe alte investţi în infrastructura medicală clujeană”.
     În ceea ce priveşte Spitalul Clinic de Recuperare, acesta urmează să fie dotat cu un aparat Diapulse, un microscop operator şi un aparat Roentgen, toate de ultimă generaţie. De asemenea, pentru asigurarea unui act medical de înaltă calitate, instituţia spitalicească va beneficia şi de un aparat de sterilizare cu plasmă, un ecograf multidisciplinar şi de un sistem de mapping tridimensional.
     În acelaşi timp, Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” urmează să beneficieze de un sistem de stocare centralizată a imaginilor şi datelor, sistem ce va fi folosit de Laboratorul de radiologie şi imagistică medicală – Computer Tomograf.
     Utilitatea acestor aparaturi şi echipamente medicale ultramoderne este cu atât mai mare cu cât ele vor contribui direct la eficientizarea actului medical, asigurând un standard înalt de realizare a obiectivelor terapeutice într-o multitudine de patologii, în condiţii de calitate şi siguranţă atât pentru pacient cât şi pentru personalul medical.
     Pentru achizţonarea aparaturii necesare celor două unităţi spitaliceşti, Consiliul Judeţean asigură o cofinanţare de circa 312.000 de lei, valoarea aprobată la finanţare prin intermediul programului destinat dezvoltării infrastructurii locale fiind de peste 5 milioane de lei.

15 ianuarie 2019