Şapte noi staţii de clorinare a apei potabile din judeţ

Şapte noi staţii de clorinare a apei potabile din judeţ

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat autorizaţia de construire, în comuna Geaca, a unei staţii de clorinare a apei potabile. Aceasta face parte dintr-un proiect mai amplu ce vizează amplasarea, pe traseul coloanei de distribuţie de pe teritoriul judeţului Cluj, a şapte staţii de clorinare la Gherla, Huedin, Lujerdiu (comuna Corneşti), Geaca, Luna de Jos (comuna Dăbâca), Dângăul Mare (comuna Căpuşul Mare) şi Hăşdate (Gherla).

În valoare totală de 2.091.484 lei, investţa în cele şapte staţii este finanţată din Fondul de Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare, constituit de Compania de Apă Someş şi Consiliul Judeţean Cluj în vederea derulării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean: „Ceea ce ne preocupă, în paralel cu extinderea continuă a reţelelor şi racordarea unui număr cât mai mare de locuitori la apă şi canalizare, e să creştem constant calitatea apei pe care o furnizăm clujenilor.

Staţia de la Geaca va fi amplasată în imediata vecinătate a staţiei de pompare din localitate şi va avea rolul de a asigura consumatorilor din localitate o apă de înaltă calitate, certificată. În funcţie de condţile atmosferice, lucrările de execuţie urmează să înceapă la finalul lunii ianuarie a.c.

Amplasarea celor şapte staţii de clorinare a fost decisă pentru a se realiza o tratare suplimentară a apei din reţea. În prezent, această operaţiune are loc, inclusiv prin clorinare, la sursele de captare, însă, din cauza lungimii considerabile a reţelei de distribuţie, s-a considerat oportun ca în anumite localităţi apa să fie supusă unui proces adţonal de tratare.

10 ianuarie 2020