Satul Păniceni, beneficiarul unor investţi complexe de introducere a apei potabile şi a canalizării

Consiliul Judeţean Cluj, prin intermediul operatorului regional Compania de Apă „Someş” S.A., anunţă deschiderea ofertelor depuse în cadrul licitaţiei electronice având ca obiect înfiinţarea reţelei de canalizare în localitatea Păniceni, comuna Căpuşu Mare, judeţul Cluj.
     Lucrările, în valoare estimată de 7.960.120 de lei, inclusiv TVA, sunt finanţate din Fondul de Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare, constituit de Compania de Apă Someş şi Consiliul Judeţean Cluj în vederea derulării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.
     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe: „Ne dorim ca lucrările la reţeaua de canalizare să fie realizate în paralel cu cele aferente introducerii apei potabile, astfel încât cetăţenii Păniceniului să beneficieze cât mai rapid de ambele facilităţi şi să aibă cât mai puţin de suferit ca urmare a lucrărilor de construire care se vor realiza pe teritoriul satului lor”.
     Conform caietului de sarcini, viitorul câştigător al licitaţiei va trebui să realizeze o reţea de canalizare în lungime totală de peste 5.850 de metri, care să deservească întreaga comunitate a satului Păniceni. De asemenea, vor mai fi amenajate o staţie de epurare, patru staţii de pompare a apei uzate menajere, 160 de racorduri la gospodării şi alte funcţiuni conexe.
     Menţionăm în acest context faptul că satul Păniceni este inclus, de asemenea, în lista localităţilor în care Consiliul Judeţean Cluj, prin intermediul Companiei de Apă „Someş” S.A., va introduce apa potabilă în sistem centralizat. Această investţe este finanţată în cadrul mega-proiectului cu finanţare europeană în valoare de 355,6 milioane de euro. Licitaţia aferentă acestei investţi este, la rândul ei, în plină derulare, ofertele depuse fiind în momentul de faţă în plină procedură de evaluare tehnică şi financiară.

21 septembrie 2020