Se află în plină desfăşurare lucrările de reabilitare şi modernizare a drumului judeţean 108N (DJ 108C) Aghireş „“ limită cu judeţul Sălaj

Se află în plină desfăşurare lucrările de reabilitare şi modernizare a drumului judeţean 108N (DJ 108C) Aghireş – limită cu judeţul Sălaj

Consiliul Judeţean Cluj aduce la cunoştinţa participanţilor la trafic şi a locuitorilor din zonă faptul că pe drumul judeţean DJ 108N (DJ 108C) Aghireş – limită cu judeţul Sălaj lucrările de reabilitare şi modernizare au fost reluate şi se află în plină desfăşurare. Investţa vizează un tronson cu o lungime 2,8 kilometri, de la kilometrul 0+000 până la kilometrul 2+800.
     Lucrările presupun intervenţia în profunzimea drumului, pe toată lungimea sectorului vizat, începând de la fundaţie şi încheind cu două straturi de asfalt – binder şi start de uzură, cu inserţie de material geocompozit antifisură. De asemenea, vor fi realizate şi acostamente, şanţuri, rigole şi podeţe, racordări cu drumurile laterale, accese la proprietăţi, proiectul urmând să se finalizeze prin realizarea de marcaje şi semnalizare rutieră.
     În această fază, după ce au fost executate lucrări care au vizat sistemul rutier prin aşternerea unui strat de piatră în grosime de minim 12 centimetri, s-a trecut la etapa aşternerii covoarelor asfaltice. Astfel, pe direcţia limită cu judeţul Sălaj – Aghireş a fost aşternut atât primul strat de asfalt – binder, cât şi cel de-al doilea strat, stratul de uzură, pe un sector în lungime de aproximativ un kilometru. De asemenea, de la joncţiunea cu drumul judeţean DJ 108C, a fost aşternut stratul de binder pe un sector în lungime de aproximativ 0,5 kilometri, pe un sens de circulaţie, fiind asfaltate şi sectoarele de drum din zona de trecere la nivel cu calea ferată.
     Importanţa reabilitării şi modernizării acestui drum judeţean este dată de faptul că acesta asigură legătura directă între judeţele Cluj şi Sălaj, cu implicaţii benefice în ceea ce priveşte dezvoltarea economico-socială la nivel regional.

28 august 2019