Se reactualizează P.U.G.-urile comunelor Aluniş şi Negreni

Se reactualizează Planurile Urbanistice Generale ale comunelor Aluniş şi Negreni

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat certificatele de urbanism necesare în vederea reactualizării Planurilor Urbaniste Generale (P.U.G.) şi a Regulamentelor locale de urbanism (R.L.U.) pentru două comune clujene: Aluniş şi Negreni.

Necesitatea actualizării acestor documentaţii ce vizează intravilanul şi extravilanul a 8 sate, cu o suprafaţă totală de peste 12.200 hectare şi în care locuiesc peste 4.000 de clujeni a fost determinată de apropierea termenului legal de expirare a acestora.

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe: „Actualizarea acestor documente cu caracter strategic e importantă întrucât e nevoie, pe de o parte, de corelarea acestora cu toate evoluţiile din domeniu şi, pe de altă parte, de asigurarea unei viziuni coerente şi unitare asupra dezvoltării întregului judeţ”.

Până în acest moment au întocmit noi documentaţii urbanistice un număr de zece comune, respectiv Aiton, Sănduleşti, Frata, Căianu, Bonţida, Cămăraşu, Pălatca, Vultureni, Aghireşu şi Chinteni. În ceea ce priveşte restul comunelor clujene, unele au PUG-urile şi RLU-urile încă în termenul de valabilitate, în timp ce altele au ales să le reactualizeze.

9 ianuarie 2020