Sedinta festiva comuna a Consiliilor Judetene Cluj si Fejer

Comunicat de presă

În perioada 07-09 mai 2008, Consiliul Judeţean Cluj primeşte delegaţia Consiliului Judeţean Fejér din Ungaria, în cadrul politicii de cooperare menite să întărească relaţiile economice, sociale şi culturale dintre România şi Ungaria. Delegaţia maghiară este condusă de Gombaszogine Balog Ibolya – Preşedinta Consiliului Judeţean Fejér, Balsay Istvan – Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Fejér precum şi de către Radeczky Jeno – Preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie.
       Între judeţul Fejér şi Cluj s-a reînnoit la data de 24 noiembrie 2006 protocolul de cooperare semnat în anul 2001, protocol care se referă la cooperarea dintre administraţiile locale, printre domeniile de activitate fiind prevăzute schimbul de informaţii şi experienţă în domeniul agriculturii, industriei, turismului şi al sportului, sprijinirea relaţiilor dintre instituţiile de învăţământ şi cele ştiinţifice, precum şi sprijinirea cunoaşterii reciproce a culturii celor două judeţe.
      Consiliul Judeţean Cluj invită reprezentanţii mass-media să participe vineri, 09.05.2008 – Ziua Europei, începând cu ora 10.00, la Muzeul Etnografic al Transilvaniei, str. Memorandumului nr.21, la Şedinţa Festivă Comună a Consiliilor Judeţene Cluj şi Fejér.
      Ordinea de zi a şedinţei comune cuprinde prezentarea bilanţului activităţilor derulate până în prezent în cadrul relaţiilor de colaborare dintre cele două judeţe şi principalele direcţii în care urmează a fi aprofundat acest parteneriat. De asemenea, în cadrul şedinţei va avea loc prezentarea de către arhitectul şef al judeţului, dl Radu Spânu, a proiectelor de dezvoltare ale judeţului Cluj, expunerea de către consilierul Molnar Krisztian a lucrării E-administraţie precum şi prezentarea de către primarul Kossa Lajos pe tema proiectelor europene din perspectiva regională.
        La ora 14.00 va avea loc la Camera de Comerţ şi Industrie a judeţului Cluj, str. Horea nr. 3, et. II, Forumul Economic organizat de Camera de Comerţ şi Industrie Româno – Maghiară precum şi semnarea Protocolului de Cooperare între cele două camere judeţene Cluj şi Fejér, forum la care sunt invitaţi reprezentanţii mass-media.

Serviciul Relaţii Publice şi Dezvoltare Locală

Cluj-Napoca