Şedinţă tehnică de lucru în cadrul proiectului „Judeţul Cluj „“ Smart Territory”

Şedinţă tehnică de lucru în cadrul proiectului „Judeţul Cluj – Smart Territory”

Consiliul Judeţean Cluj a găzduit miercuri, 3 iulie 2019, o şedinţă tehnică de lucru în cadrul proiectului ,Judeţul Cluj – Smart Territory”. Finanţat din fonduri europene, proiectul urmăreşte introducerea unor sisteme informatice dedicate atât îmbunătăţirii procesului de fundamentare cât şi  facilitării accesului cetăţenilor la servicii administrative online.
     Întâlnirea a fost axată pe colectarea părerilor şi analiza perspectivei arhitecţilor, urbaniştilor, inginerilor, proiectanţilor asupra depunerii documentelor online. Astfel, în cadrul şedinţei s-a discutat, din perspectiva acestora, despre experienţa avută în obţinerea actelor administrative şi despre modalităţile prin care se pot aduce îmbunătăţiri prin procesul de digitalizare.
     În prezenţa responsabililor de proiect dar şi a specialiştilor din domeniul urbanismului, din afara instituţiei, au fost analizate în detaliu o serie de aspecte tehnice şi chestiuni practice referitoare la tot ceea ce înseamnă digitalizarea procedurii de emitere a certificatelor de urbanism, practica la nivel de judeţ în ceea ce priveşte modul de emitere a certificatelor de urbanism, standardizarea PUZ-urilor, implementarea semnăturii electronice, eliberarea odată cu emiterea certificatului de urbanism şi a planului cu reţelele pe respectiva zonă, corelarea părţii de urbanism cu partea de autorizaţii, ş.a.
     Totodată, s-au purtat discuţii pe marginea principalelor beneficii generate de implementarea proiectului, precum reducerea la jumătate a timpului de emitere a certificatului de urbanism, existenţa unei singure interfeţe, pentru tot judeţul, care va cuprinde într-o primă etapă PUG-ul celor 65 de comune pentru care Consiliul Judeţean are competenţă de emitere a certificatelor de urbanism şi a autorizaţiilor de construire, interfaţă ce va centraliza informaţii publice din domeniul urbanismului (PUZ-uri, PUD-uri, ş.a), care vor putea fi downlodate printr-un simplu click.
     De asemenea, în cadrul întâlnirii s-au pus bazele unui grup de lucru al cărui principal obiectiv îl reprezintă aducerea la acelaşi nivel a standardelor de urbanism, grup în care vor fi implicaţi toţi factorii interesaţi.
     Seria întâlnirilor de lucru în cadrul proiectului „Judeţul Cluj – Smart Territory” va continua cu specialiştii din domeniul IT şi cetăţenii-beneficiarii serviciilor publice.

*             *

Judeţul Cluj-Smart Territory introduce trei soluţii informatice inovatoare care nu au mai fost implementate efectiv până acum la nivel naţional, cu atât mai puţin la nivel judeţean sau local.
     Astfel, într-o primă etapă, Consiliul Judeţean intenţionează implementarea unui concept extrem de util în vederea reducerii birocraţiei – Ghişeul Unic, la care orice cetăţean se va putea prezenta în vederea depunerii şi ridicării documentaţiilor urbanistice, fără ca acesta să fie nevoit a se mai deplasa fizic la celelalte instituţii pentru obţinerea avizelor în baza cărora se eliberează, spre exemplu, autorizaţia de construire. Un element inovator îl reprezintă faptul că acest ghişeu unic este, în acelaşi timp, şi o platformă electronică care asigură posibilitatea încărcării şi transmiterii online a tuturor documentelor necesare.
     O altă aplicaţie pe care forul administrativ judeţean urmează să o integreze şi să o implementeze în Strategia de informatizare a instituţiei o reprezintă Atlasul Teritorial. Acesta reprezintă un sistem informatic integrat care doreşte să vină în sprijinul decidenţilor ce implementează politici publice în domeniul dezvoltării teritoriale judeţene, printr-o fundamentare tehnico-economico-socială cât mai riguroasă. Astfel, prin intermediul noii aplicaţii se vor putea analiza şi urmări în timp şi spaţiu o serie de indicatori din domeniul amenajării teritoriului, urbanismului, locuirii şi dezvoltării regionale, etc. În plus, Atlasul Teritorial va reuni bazele de date disponibile ale diverselor instituţii publice din judeţ, asigurând un acces interactiv şi permanent la informaţii actualizate necesare procesului decizional şi planificării strategice a judeţului.
     Nu în ultimul rând, proiectul finanţat în cadrul Programului Operaţional Capacitate Administrativă (POCA) vizează şi implementarea unei soluţii electronice de gestionare a documentelor create în cadrul instituţiei – digitalizarea arhivei. Această măsură de simplificare a administrării documentelor, respectiv de scanare şi retro-digitalizare a arhivei, este absolut indispensabilă în contextul activităţii tot mai complexe desfăşurate de Consiliul Judeţean, instituţie care aproape îşi dublează, anual, actele prelucrate în cadrul aparatului de specialitate.

3 iulie 2019