Solicitare de implicare a Primului Ministru

Astăzi, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Cluj, am transmis o solicitare Prim-Ministrului Vasilica-Viorica Dăncilă prin care am solicitat implicarea şi sprijinul său în finalizarea lucrărilor de amenajare a râului Someşul Mic.

Deşi titularul investţei este Ministerul Mediului şi schimbărilor climatice, proiectul este unul major, cu un impact extrem de important la nivelul judeţului Cluj. Astfel, amenajarea hidrotehnică a râului Someşul Mic va scoate de sub efectul inundaţiilor 1785 de locuinţe din municipiul Cluj-Napoca şi din comuna Apahida, 476 de IMM-uri, 877 de hectare de teren.

Mai mult, de această investţe vor beneficia şi  Centrul Agro Transilvania S.A., Aeroportul Internaţional „Avram Iancu” şi Staţia de epurare a municipiului Cluj-Napoca.

Nerealizarea acestor lucrări pune în pericol construcţiile din imediata vecinătate a cursului râului, favorizând inundarea întregii albii majore actuale.

Aşadar, îi solicit public doamnei Prim-Ministru să intervină şi să sprijine acest proiect extrem de important la nivelul judeţului Cluj. Amintesc, totodată, că de acest proiect este strâns legată şi lucrarea de extindere a pistei Aeroportului Internaţional Cluj.

PREŞEDINTELE CONSILIULUI JUDEŢEAN

ALIN TIŞE