Spectacole ale Teatrului „Puck” la Feleacu, Floreşti şi Sic

Spectacole ale Teatrului „Puck” la Feleacu, Floreşti şi Sic

Teatrul de Păpuşi ,,Puck”, instituţie de cultură care funcţionează în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, va prezenta, în cursul acestei săptămâni, în trei comune din judeţul Cluj, două spectacole foarte iubite de cei mici: ,,Croitoraşul cel isteţ” şi „Aventurile lui Paprikajancsi”.
     Astfel, micii spectatori din comuna Feleacu s-au putut bucura luni, 10 iunie, începând cu ora 10.00, de spectacolul „Croitoraşul cel Isteţ”, în regia Emiliei Nechita. Aventurile nemaiauzite ale eroului vestit pentru expresia „şapte dintr-o lovitură” vor fi interpretate de Iulian Lungu şi Laura Corpodean.
     Croitoraşul cel Isteţ pleacă în lumea largă pentru a se lăuda cu isprava lui. Aflat în încercarea de a se întrece în putere cu Uriaşul Bebe şi cu Marele Uriaş, acesta realizează că, de fapt, adevărata lui forţă stă în ascuţimea minţii. Astfel, pe drumul de întoarcere către casă, el le spune tuturor celor pe care îi întâlneşte în cale că în viaţă „nu contează înălţimea, ci contează isteţimea!”.
     În aceeaşi zi, de la ora 12.00, povestea va fi prezentată şi la Floreşti.
     Miercuri, 13 iunie, de la ora 12.00, artiştii secţiei maghiare a Teatrului de Păpuşi „Puck” vor prezenta spectacolul „Aventurile lui Paprikajancsi”/„Paprikajancsi kalandjai”, în regia lui Vadas László pentru copiii din comuna clujeană Sic.
     „Aventurile lui Paprikajancsi” este un spectacol inspirat din poveşti tradţonale maghiare. Dramatizarea este semnată de Demeter Ferencz iar regia de Vadas László.
     Eroul Paprikajancsi e faimos pentru curajul, îndemânarea şi isteţimea lui, avantaje cu care ajunge să îl învingă chiar şi pe Diavol. E un personaj foarte popular, asemenea lui Vitez Laszlo. Este prin excelenţă un spectacol de bâlci, cu aventură şi umor. Cei doi actori din distribuţie (György László şi Giriti Réka) interpretează peste 10 roluri. Păpuşile au fost realizate de György László şi Szabó Tünde.
     Aceste reprezentaţii vor avea loc în cadrul proiectului ,,Acces la cultură al copiilor din mediul rural“, derulat de Consiliul Judeţean Cluj şi Teatrul de Păpuşi ,,Puck” cu scopul de a prezenta piese de teatru îndrăgite de cei mici în toate comunele Clujului.

10 iunie 2019