Spectacolul ,,Croitoraşul cel Isteţ”, pus în scenă în şase comune ale Clujului

Spectacolul ,,Croitoraşul cel Isteţ”, pus în scenă în şase comune ale Clujului

Copiii din şase comune ale judeţului Cluj s-au bucurat în aceste zile de năzdrăvăniile eroului din spectacolul ,,Croitoraşul cel Isteţ”, în regia Emiliei Nechita, prezentat de artiştii Teatrului de Păpuşi ,,Puck”.
     Astfel, marţi, 14 mai 2019, spectacolul s-a jucat pe scena căminelor culturale din comunele Sânpaul şi Gîrbău. Miercuri, 15 mai, Croitoraşul şi-a prezentat aventurile de necrezut la Mărişel, precum şi în faţa publicului din Măguri Răcătău, iar joi, 16 mai, s-au bucurat de spectacol copiii din Beliş şi Râşca.
     Spectacolul a avut premiera în martie 2008 şi are în prim-plan călătoria eroului care îşi descoperă puteri nebănuite „că doar nu e puţin lucru să omori şapte muşte dintr-o lovitură”.  Croitoraşul cel Isteţ pleacă în lumea largă pentru a se lăuda cu isprava lui. Aflat în situaţia de a se întrece în putere cu Uriaşul Bebe şi cu Marele Uriaş, Croitoraşul cel Isteţ realizează că, de fapt, adevărata lui forţă stă în ascuţimea minţii. Pe drumul de întoarcere către casă, încântat de a doua sa mare victorie, acesta le spune tuturor celor pe care îi întâlneşte în cale că în viaţă „nu contează înălţimea, ci contează isteţimea!”.
     Scenografia este semnată de Relu Pene. Distribuţia este alcătuită din Iulian Lungu/Robert Gutunoiu şi Laura Corpodean/Adina Ungur.
     Miniturneul derulat în cele şase comune clujene face parte din proiectul „Acces la cultură al copiilor din mediul rural, derulat de Consiliul Judeţean Cluj şi Teatrul de Păpuşi ,,Puck”. Scopul acţiunii îl reprezintă punerea în scenă, în toate comunele judeţului Cluj, a unor piese de teatru îndrăgite de cei mici şi nu numai.
     Seria spectacolelor a fost deschisă luni, 1 aprilie, cu reprezentaţii de teatru de păpuşi în comunele Negreni şi Ciucea.

17 mai 2019