Spitalul Pediatric Monobloc din Cluj devine realitate

Spitalul Pediatric Monobloc din Cluj devine realitate

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, a inţat un proiect de Hotărâre a Consiliului Judeţean Cluj care are ca obiect preluarea unui teren aflat în administrarea Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară – U.S.A.M.V. cu suprafaţa de circa 16 hectare în zona Becaş, având ca destinaţie noul Spital Pediatric Monobloc, respectiv transferul unui teren cu imobile din proprietatea judeţului Cluj în proprietatea Statului şi ulterior în proprietatea U.S.A.M.V, teren şi imobilele care actualmente sunt ocupate de Spitalul Pediatric de pe strada Moţilor nr. 66 – 68. Acestea urmează a fi predate U.S.A.M.V. imediat după eliberarea lor ca urmare a finalizării construcţiei noului Spital Pediatric Monobloc.
     Acest pas concret este vital şi urmăreşte o viziune de dezvoltare a serviciilor medicale de pediatrie pentru următorii 50 de ani, servicii moderne, integrate, de care vor beneficia copiii din municipiul Cluj-Napoca, judeţul Cluj şi zonele învecinate.

Proiectul este inţat în urma discuţiilor purtate în ultimele luni de către Preşedintele Consiliului Judeţean şi Rectorul U.S.A.M.V., domnul profesor Cornel Cătoi. Universitatea a exprimat disponibilitatea de a oferi Consiliului Judeţean Cluj acordul pentru transferul terenului din proprietatea Statului român, în proprietatea judeţului, acesta fiind un acord esenţial, fapt pentru care adresăm mulţumiri U.S.A.M.V. şi domnului Rector Cătoi.
     În vederea aprobării documentelor necesare obţinerii terenului în cauză, Preşedintele Consiliului Judeţean a convocat o şedinţă extraordinară care se va desfăşura vineri, 13 martie, a.c.
     Etapa următoare prevede ca, în regim de urgenţă, să fie inţată procedura legislativă prin care terenul destinat noului Spital Pediatric Monobloc să treacă în proprietatea judeţului Cluj.

5 martie 2020