Spitalul Pediatric Monobloc va fi construit în zona Borhanci, cu un profil regional şi 700 de paturi

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a anunţat în cadrul conferinţei de presă susţinute joi, 21 februarie a.c., faptul că a fost identificată locaţia pe care va fi edificat viitorul Spital Pediatric Monobloc, unitate medicală de specialitate ce va avea un profil regional. Spitalul Monobloc va fi realizat în parteneriat cu Primăria Cluj-Napoca, având sprijinul total al domnului Boc.
   Astfel, în urma consultării cu reprezentanţii Direcţiei Judeţene de Sănătate Publică, ai conducerii, respectiv Consiliului de Administraţie al Spitalului de Copii şi specialiştii Consiliului Judeţean şi ai Primăriei, s-a ajuns la concluzia că cea mai potrivită locaţie pentru construirea Spitalului Pediatric Monobloc de la Cluj este un teren din zona fostei colonii Borhanci. Situat între străzile Borhanci şi Sopor şi cu acces la cele două centuri ocolitoare din zonă, terenul urmează a fi pus la dispozţe cu titlu gratuit de către Primăria Cluj-Napoca, municipalitatea urmând a sprijini întru-totul acest proiect.
Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe: „Avem foarte clar conturat calendarul de realizare a proiectului, sens în care intenţionăm ca până la sfârşitul anului să obţinem inclusiv autorizaţia de construire. Ulterior, după parcurgerea procedurii de licitaţie, ne propunem ca  Spitalul Pediatric Monobloc să fie construit în maxim doi ani de la semnarea contractului de execuţie, la fel cum am procedat în cazul edificării stadionului. În mod evident, spitalul va beneficia de cea mai modernă aparatură medicală, conform celor mai exigente normative europene din domeniu”.
     În ceea ce priveşte materializarea proiectului, în momentul de faţă Primăria municipiului Cluj-Napoca lucrează deja la elaborarea Planului Urbanistic Zonal, fiind derulate, în paralel, procedurile privind transferul de proprietate din patrimoniul municipiului în cel al judeţului. Ulterior, Consiliul Judeţean va realiza studiul de fezabilitate, proiectul tehnic şi execuţia propriu-zisă. Studiul de fezabilitate ce va fi realizat de o firmă de profil va identifica varianta oportună de construire a clădirii, structura detaliată a acesteia dar şi costul estimativ al investţei.
     Noua clădire ce va fi edificată pe terenul de 7 hectare pus la dispozţe de Primăria municipiului va prelua toate cele 14 structuri, respectiv 11 secţii, două compartimente, Unitatea de Primiri Urgenţe şi staţia de dializă ale actualului Spital de Copii, structuri ce funcţionează în prezent în locaţii diferite din municipiul Cluj-Napoca, cu o distanţă medie între acestea de cca. 4 km.
    Unitatea medicală nou-construită va avea un profil regional şi va dispune de o capacitate de 700 de paturi, cu 200 mai mult comparativ cu cele existente în prezent. Construcţia va avea o amprentă la sol cuprinsă între 7.000 şi 10.000 de metri. Costurile investţei urmează a fi suportate integral din bugetul Consiliului Judeţean, prin bugetare multianuală.
      În momentul de faţă, Spitalul Judeţean de Copii Cluj-Napoca deserveşte, practic, întreaga regiune a Transilvaniei, circa 60% din numărul total al pacienţilor provenind din judeţele limitrofe.

21 februarie 2019