Stadiul la zi al licitaţiei pentru colectarea şi transportul deşeurilor, analizat în cadrul şedinţei ADI Eco-Metropolitan

Consiliul Judeţean Cluj a găzduit joi, 26 septembrie 2019, şedinţa Adunării Generale a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Eco-Metropolitan Cluj.
     Scopul principal al întâlnirii conduse de preşedintele ADI şi vicepreşedinte al forului administrativ judeţean, domnul Marius Mînzat, a fost acela de a analiza stadiul la zi al licitaţiei publice destinate delegării, prin concesiune, a serviciilor de colectare şi transport al deşeurilor municipale, precum şi operarea şi administrarea staţiilor de transfer.
     Marius Mînzat, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Ne dorim să operaţionalizăm cât mai rapid întregul sistem, ştim cât de important este pentru toţi clujenii. În ceea ce priveşte licitaţia, aceasta a fost pregătită temeinic şi decurge bine. În acelaşi timp, îmbucurător e faptul că lucrările de la CMID avansează rapid, mobilizarea e impresionantă iar toate întârzierile au fost deja recuperate.
     După recenta publicare în SICAP a documentaţiei, ofertele pentru contractele aferente celor trei loturi pot fi depuse la sediul ADI Eco-Metropolitan până la data de 30 octombrie a.c., acestea urmând a fi evaluate atât din punct de vedere financiar, cât şi tehnic. Valoarea totală estimată a acestora este de 820.915.345,22 lei, fără T.V.A..

26 septembrie 2019