Stadiul licitaţiei pentru colectarea şi transportul deşeurilor, analizat în şedinţa A.D.I. Eco-Metropolitan

Marţi, 9 februarie a.c., Consiliul Judeţean Cluj a găzduit în sistem de teleconferinţă şedinţa Adunării Generale a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară (A.D.I.) Eco-Metropolitan Cluj.
Pe ordinea de zi a întâlnirii conduse de preşedintele A.D.I. şi vicepreşedinte al forului administrativ judeţean, domnul Marius Mînzat, s-a aflat prezentarea stadiului ultimei licitaţii publice demarate în vederea colectării şi transportului deşeurilor municipale din judeţul Cluj, respectiv din localităţile aferente Lotului 1 – zona Cluj-Napoca şi zona Huedin.
Astfel, în ceea ce priveşte licitaţia pentru operarea deşeurilor din municipiul Cluj-Napoca, oraşul Huedin şi cele 43 de comune aparţinătoare, până în prezent a fost finalizată faza 1, respectiv cea de verificare a garanţiilor, a condţilor de formă şi a eligibilităţii ofertelor. În faza a 2-a, aflată în plină derulare, are loc evaluarea din punct de vedere tehnic şi, ulterior, financiar, a ofertelor depuse. După finalizarea întregii proceduri, Consiliul Judeţean Cluj, prin A.D.I., va proceda la încheierea contractului de servicii cu operatorul declarat câştigător.

Marius Mînzat, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj şi preşedintele A.D.I.:Ceea ce ne dorim este să finalizăm în bune condţi şi licitaţia pentru lotul I, astfel încât sistemul de colectare şi transport al deşeurilor să fie pe deplin funcţional, în întreg judeţul. Avem convingerea că, la finalul unei licitaţii extrem de complexe, clujenii vor beneficia de servicii de colectare şi transport al deşeurilor conforme cu cele mai exigente standarde în domeniu ”.

Tot în cadrul şedinţei AGA, primarii clujeni au confirmat, prin vot, atribuirea şi încheierea contractelor cu ofertantul câştigător pentru delegarea serviciilor de colectare şi transport al deşeurilor pe Loturile 2 şi 3, în urma licitaţiilor publice desfăşurate cu acest scop.
Un alt punct pe ordinea de zi l-a reprezentat aprobarea cuantumului cotizaţiei încasate de A.D.I. Stabilită la 0,5 lei/an/persoană, această cotizaţie plătită anual de U.A.T.-urile clujene rămâne, în continuare, cea mai mică încasată de vreun ADI de profil din ţară.
Totodată, alături de aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli al A.D.I. pe anul 2021 şi de prezentarea raportului de activitate pe anul precedent, un punct pe ordinea de zi l-a reprezentat şi completarea Consiliului Director al A.D.I. cu doi noi membri, respectiv domnii Grigore Fati şi Mărginean Ioan, primarii comunelor Apahida şi Moldoveneşti.

9 februarie 2021