Standul Consiliului Judeţean Cluj la Festivalul UNTOLD

Standul Consiliului Judeţean Cluj la Festivalul UNTOLD

Din dorinţa de a promova judeţul Cluj, dar şi activităţile derulate de instituţiile din subordine, Consiliul Judeţean Cluj a luat parte, şi în acest an, la Festivalul Untold cu un stand propriu.
     Astfel, cei prezenţi au avut ocazia de a lua parte la spectacole ale Teatrului de Păpuşi ,,Puck”, în limba română şi limba maghiară, ateliere de creaţie pentru copii şi nu numai – pictură, modelarea lutului, roata olarului, meşteşugul cusutului, origami, împletit brăţări, confecţionare păpuşi din materiale reciclabile, escaladă, zonă de relaxare cu Wi-Fi gratuit, stand pentru încărcat telefoane, proiecţii video, bibliotecă, tururi gratuite, ghidate, în centrul istoric al municipiului Cluj-Napoca oferite turiştilor, cu traducere în limba engleză, precum şi multe alte surprize. Accesul la toate activităţile standului au fost gratuite pentru cei care au participat la festival.
     Standul Consiliului Judeţean Cluj a fost vizitat de aproximativ 9.000 de persoane, pe parcursul celor patru zile ale festivalului. Instituţiile care au susţinut organizarea spaţiului de promovare al Consiliului Judeţean au fost: Asociaţia Produs de Cluj, Serviciul Public Judeţean Salvamont – Salvaspeo, Şcoala Populară de Arte „Tudor Jarda”, Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Teatrul de Păpuşi „Puck” şi Serviciul Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică Cluj.
     Organizatorii Untold au raportat cifre record de participanţi care au păşit pe tărâmul magic şi în acest an: 90.000 de participanţi în prima zi, joi, 1 august 2019, 95.000, vineri, 2 august, 90.000 de participanţi, sâmbătă, 3 august, respectiv cca. 97.000, în ultima noapte de spectacol.
     Timp de patru zile, peste 200 de artişti care au evoluat pe cele zece scene ale festivalului au scris istorie alături de sutele de mii de participanţi prezenţi atât pe Cluj Arena, cât şi în celelalte locaţii special amenajate pentru public. Stadionul emblemă al Clujului a găzduit, şi în acest an, una dintre cele mai spectaculoase scene instalate la un festival în Europa, având o lăţime de 90 de metri şi o înălţime de 30 de metri. De asemenea, pe aceasta au fost amplasate ecrane LED pe o suprafaţă de 1.500 de m², 1.000 de spoturi luminoase şi efecte speciale, fiind una dintre cele mai impresionante producţii din Europa şi chiar din lume. Astfel, Untold a devenit primul festival de muzică din lume care a transmis live show-urile susţinute de artiştii prezenţi într-o producţie multicameră 4K Ultra Hd HDR (high dinamic range), cu o tehnică de filmare de 50 de cadre pe secundă.

6 august 2019