Succes de proporţii al primei săptămâni de spectacole din cadrul proiectului ,,Acces la cultură al copiilor din mediul rural”

Începutul lunii aprilie a marcat startul unui amplu proiect derulat de Consiliul Judeţean Cluj împreună cu Teatrul de Păpuşi ,,Puck”, instituţie de cultură subordonată forului administrativ judeţean. Acesta constă în punerea în scenă, în toate comunele judeţului Cluj, a unor piese de teatru îndrăgite de cei mici, şi nu numai.
     Astfel, poveşti binecunoscute şi îndrăgite de public, precum ,,Croitoraşul cel isteţ”, ,,Scufiţa Roşie şi lupul cel flămând” sau ,,Călătorie în lumea poveştilor”, vor avea reprezentaţii gratuite pe tot parcursul anului 2019, în diferite locaţii din judeţ.
     Campania s-a bucurat de succes încă de la debutul care a avut loc luni, 1 aprilie 2019, cu reprezentaţiile din comunele Negreni şi Ciucea. Miercuri, 3 aprilie, proiectul cultural a continuat în comuna Poieni şi în oraşul Huedin, cu acelaşi succes în rândul micilor spectatori. La fel, spectacolele de vineri, 5 aprilie, din comuna Călăţele şi din comuna Mărgău, au reunit o audienţă extrem de numeroasă, formată din peste 130, respectiv cca. 160 de copii care s-au bucurat de magia poveştilor puse în scenă de valoroasa echipă de păpuşari a teatrului clujean.
     Consiliul Judeţean Cluj şi-a propus ca prin intermediul acestui inedit proiect cultural  să faciliteze accesul la cultură al copiilor din mediul rural, adresându-se unui public larg, format atât din copiii din grădiniţe, cât şi din elevii din ciclul primar şi gimnazial. Spectacolele gratuite se vor desfăşura, de regulă, în căminele culturale din satele reşedinţă de comună sau din satele cu cel mai mare număr de copii de vârstă preşcolară şi şcolară.

5 aprilie 2019