Târgul Produs de Cluj, la a patra edţe în municipiul Mediaş

Târgul Produs de Cluj, la a patra edţe în municipiul Mediaş

Consiliul Judeţean Cluj, în parteneriat cu Primăria Mediaş, organizează a patra edţe a Târgului Produs de Cluj în municipiul sibian. Desfăşurată prin intermediul Asociaţiei Produs de Cluj, entitate subordonată forului administrativ clujean, manifestarea expozţonală va avea loc în Piaţa Corneliu Coposu din Mediaş.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, consideră că municipiul Mediaş s-a impus în timp ca una dintre cele mai primitoare gazde pentru Târgul Produs de Cluj. Din acest motiv, caravana Produs de Cluj revine la Mediaş cu nerăbdare şi cu dorinţa de a reîntâlni oamenii locurilor, cei care au confirmat, de fiecare dată, că proiectul inţat de Consiliul Judeţean Cluj satisface nevoia de calitate şi de autentic a românilor.
     La Târgul Produs de Cluj de la Mediaş vor fi prezenţi aproximativ 60 de fermieri clujeni şi sibieni, care vor oferi amatorilor de produse tradţonale, autentice şi sănătoase, miere de albine, preparate din carne şi lapte, dulceţuri, sucuri şi siropuri naturale, uleiuri presate la rece, zacuscă, prăjituri şi ciocolată de casă, fructe de sezon, ceaiuri şi vinuri, preparate la grătar şi turtă dulce. Oferta târgului cuprinde şi obiecte de artizanat realizate în atelierele meşteşugarilor locali, cum ar fi obiecte decorative şi uzuale din ceramică şi lemn, costume populare, bijuterii tradţonale şi jucării. Ca de obicei, zilnic vor avea loc spectacole folclorice oferite de artişti renumţ şi dansatori pricepuţi iar pentru mai tinerii vizitatori vor  exista activităţi în ton cu vârsta şi un frumos parc de distracţii.
     Evenimentul se va desfăşura între 17 şi 19 mai în Piaţa Corneliu Coposu din Mediaş.

17 mai 2019