Târgul ,,Produs de Cluj şi Maramureş” la Baia Mare

Târgul ,,Produs de Cluj şi Maramureş”  la Baia Mare

Timp de trei zile Baia Mare Value Centre se transformă în capitala tradţilor româneşti, fiind gazda Târgului Produs de Cluj şi Maramureş. Între 5 şi 7 iulie, în parcarea centrului comercial băimărean, aproximativ 80 de artizani şi producători din cele două judeţe, precum şi invitaţi speciali, vor expune roadele muncii lor, din atelier sau din fermă.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: ,,Ne bucurăm să revenim la Baia Mare cu caravana produselor tradţonale locale, să putem prezenta oamenilor locurilor ce avem mai frumos şi mai bun în judeţele noastre. Autenticul şi tradţa, preparatele alimentare sănătoase îşi recâştigă locul cuvenit şi sunt tot mai apreciate de români, de aceea considerăm că demersul nostru este cum nu se poate mai potrivit, cei interesaţi având la dispozţe o gamă variată de produse autentice, prezentate de mici întreprinzători”.
     Pe standurile târgului vor fi aduse direct din ferme produse naturale din carne, lapte, dulceţuri şi sucuri naturale, turtă dulce, prăjituri şi ciocolată de casă, toate preparate după reţete păstrate cu sfinţenie de la înaintaşi, vinuri şi miere de albine. Artizani pricepuţi în lucrul cu acul, pânza, lutul şi lemnul vor aduce cu ei costume populare din zona Transilvaniei, accesorii şi podoabe lucrate de mână, ceramică şi obiecte sculptate în lemn. Împătimţi după preparate gătite în aer liber vor putea gusta minunăţiile preparate pe loc de bucătari iscusţ iar cei mici se vor putea delecta în modernul parc de distracţii amenajat special pentru ei.
     Şi pentru că românii ştiu să împletească munca cu voia bună, zilnic, pe scena special amenajată vor evolua artişti de renume, Aurel Tămaş, Marius Ciprian Pop, Ionela Moruţan, Cornelia şi Lupu Rednic, dar şi ansambluri îndrăgite de dansuri populare.
     Evenimentul este organizat de Consiliul Judeţean Cluj, Baia Mare Value Centre şi susţinut de Primăria Municipiului Baia Mare.

4 iulie 2019