Trei noi sate clujene racordate la reţeaua publică de apă a judeţului

Trei noi sate clujene racordate la reţeaua publică de apă a judeţului

Consiliul Judeţean Cluj anunţă finalizarea lucrărilor de alimentare cu apă potabilă a satelor Mera, Rădaia şi Suceagu din comuna Baciu.
     ,,Demersurile de racordare a întregului judeţ la reţeaua publică de apă continuă în mod sistematic. În cel mai scurt timp posibil Compania de Apă Someş va realiza recepţia finală, darea în funcţiune urmând a avea loc în luna iunie, după finalizarea tuturor branşamentelor individuale”, a precizat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.
     Noul sistem de alimentare cu apă administrat de Compania de Apă Someş S.A a fost astfel proiectat şi dimensionat încât să asigure distribuirea apei potabile pentru cei aproximativ 3.000 de locuitori din localităţile Mera, Rădaia şi Suceagu. Acesta include circa 1,5 km de conducte de aducţiune, 22,5 km de reţea de distribuţie, cămine, hidranţi şi branşamente corespunzătoare. De asemenea, pentru o distribuţie a apei potabile la parametrii cantitativi şi calitativi corespunzători normelor europene în vigoare, au fost montate staţii de pompare, respectiv un rezervor de acumulare cu un volum maxim de 300 de mc la Mera.
     Derulate pe o perioadă de 15 luni, lucrările au avut o valoare totală de 7.140.000 de lei. Finanţarea a fost asigurată din Fondul de Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare constituit de Compania de Apă Someş şi Consiliul Judeţean Cluj în vederea derulării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.

21 mai 2019