Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei, marcată de Consiliul Județean Cluj

sigla Consiliul Județean Cluj frame Consiliul Juețean Cluj

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj se alătură demersurilor prin intermediul cărora se marchează, în data de 24 martie, Ziua Mondială de Luptă împotriva Tuberculozei.
Astfel, ca semn al solidarității și implicării în lupta împotriva tuberculozei, în seara zilei de joi, 24 martie a.c., sediul forului administrativ județean, situat în municipiul Cluj-Napoca, pe Calea Dorobanților, nr. 106, va fi iluminat în culoarea roșie.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Conștientizăm gravitatea acestei boli și efectele profund negative pe care tuberculoza le produce asupra stării de sănătate a populației, cu atât mai mult cu cât sub autoritatea forului administrativ județean funcționează Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”. Considerăm că acest gest simbolic este o continuare firească a demersurilor și inițiativelor pe care le-am sprijinit pe parcursul timpului în direcția combaterii tuberculozei și a celorlalte boli de plămâni.”

Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” dispune de cele mai moderne și rapide tehnici de diagnostic al tuberculozei, de posibilități terapeutice adecvate, precum și de echipe mixte specializate în abordarea acestor cazuri, alcătuite din medici, psihologi și asistenți sociali.

23 martie 2022