15 milioane de lei, bani alocați suplimentar de Consiliul Județean pentru lucrările de întreținere a drumurilor județene

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a aprobat, în cadrul ședinței ordinare din 30 iulie 2024, proiectul de hotărâre care vizează suplimentarea cu 15.000.000 de lei, a bugetului destinat executării lucrărilor de întreținere a drumurilor județene aflate în administrare, respectiv a serviciilor aferente anotimpului rece în perioada noiembrie – decembrie 2024.

Astfel, în urma alocării bugetare în sumă de 40.000.000 de lei, TVA inclus, din luna februarie a acestui an, valoarea aprobată a bugetului alocat ,,Programului de lucrări de întreținere curentă și periodică a unor drumuri județene din Județul Cluj” devine 55.000.000 de lei, TVA inclus.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj:Am propus alocarea de fonduri suplimentare pentru lucrările la drumurile județene în vederea îmbunătățirii infrastructurii rutiere din județul Cluj, obiectiv care reprezintă o prioritate absolută și un interes constant pentru Consiliul Județean.”

Sumele alocate vor fi utilizate atât în vederea demarării de noi lucrări de întreținere, precum și pentru asigurarea serviciilor de deszăpezire a drumurilor județene aferente anotimpului rece din perioada noiembrie – decembrie 2024.

Drumurile județene care vor beneficia de lucrări de întreținere curentă și periodică sunt:  DJ 107N Valea Ierii – Mănăstirea Muntele Rece – Plopi – Râșca, DJ 105T Săliștea Veche – Berindu, DJ 109C Gherla – Țaga – Sucutard – Cămărașu, DJ 109D (DJ109C) – Nicula – Bonț – Sic – Coasta – Jucu de Sus – DN1C, DJ 108C Gârbău – Aghireșu – Leghia – DN1 – Mănăstireni.

30 iulie 2024