Deschidere centru de recuperare pentru copilul cu dizabilitati

Consiliul Judeţean Cluj prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj, instituţie aflată sub autoritatea acestuia, vă invită să participaţi la deschiderea Centrului de recuperare psiho-neuro-motorie pentru copilul cu handicap ”Sfânta Irina”, Turda. Deschiderea oficială a centrului va avea loc în data de 22 aprilie 2009 ora 12.00, în municipiul Turda, str. George Bariţiu, nr. 39 A.
         Înfiinţarea  noului serviciu destinat copilului cu dizabilităţi vine să completeze paleta de servicii sociale specializate oferite de către Consiliul Judeţean Cluj prin intermediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj, persoanelor aflate în dificultate.
        Realizarea centrului a fost posibilă graţie unui parteneriat de succes care s-a concretizat în dezvoltarea mai multor servicii pe raza municipiului Turda între Consiliul Judeţean Cluj prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj, Primăria Municipiului Turda, Biserica Ortodoxă, Arhiepiscopia Vadului Feleacului şi Clujului prin Parohia Ortodoxă Oprişani II Turda, Fundaţia Romano – Olandeză Sf. Irina, Fundaţia HAR, Fundaţia Wilde Ganzen şi Fundaţia  N.C.D.O. din Olanda.
         Parohia Ortodoxă Oprişani II a participat la realizarea acestui nou serviciu cu terenul aferent centrului, cu suma de 400000 Ron, precum şi cu coordonarea voluntară a lucrărilor de execuţie.
        Sumele necesare achiziţiei de materiale de construcţie, contrucţiei propriu-zise, amenajării, dotării cu mobilier şi aparatură electrocasnică  a noului centru în valoare de 132.000 Euro, au fost derulate prin Fundaţia Romano – Olandeză ”Sfânta Irina”, şi colectate de Fundaţia H.A.R, Fundaţia Wilde Ganzen şi Fundaţia  N.C.D.O. din Olanda.
          Fundaţia HAR a achiziţionat un microbuz nou, adaptat pentru transportul persoanelor cu dizabilităţi, care va deservi nevoilor celor două centre de recuperare neuromotorie pentru adulţi şi copii aflate în aceeaşi locaţie, oferind totodată donaţii constând în: paturi speciale, biciclete, cărucioare cu rotile, materiale pentru cabinetul de logopedie, etc.
        În cadrul acestui parteneriat, Primăria Municipiului Turda, Consiliul Local Turda au alocat resurse bugetare (100 000 Ron) din care s-a achiziţionat aparatura medicală de specialitate necesară dotării acestui centru, contribuind de asemenea, şi la amenajarea spaţiului exterior (asfaltare, spaţiu verde).
      Consiliul Judeţean Cluj prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, a preluat noul serviciu urmând să asigure în continuare cheltuielile de administrare şi funcţionare, în cadrul  furnizării la înalte standarde de calitate a serviciilor specializate de recuperare, copiilor cu dizabilităţii din municipiul Turda şi din judeţul Cluj.
       Acest nou serviciu social este o dovadă de necontestat a unui parteneriat de succes între instituţii ale statului, Consiliul Judeţean Cluj prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului, Primăria Municipiului Turda pe de o parte, Biserica Ortodoxă, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului prin Parohia Ortodoxă Oprişani II Turda, şi organizaţii non- guvernamentale, Fundaţia Romano – Olandeză Sf. Irina, Fundaţia HAR, Fundaţia Wilde Ganzen şi Fundaţia  N.C.D.O. din Olanda,  pe de altă parte.
      Consiliul Judeţean Cluj prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului este responsabil de construcţia şi diversificarea serviciilor sociale specializate la nivelul judeţului, adaptate nevoilor identificate. La fel ca şi la nivel european implicarea instituţiilor de cult în dezvoltarea de servicii sociale, singure sau în parteneriat cu instituţii ale statului şi/sau organizaţii non-guvernamentale trebuie să devină un fapt obişnuit în România, iar acest parteneriat realizat la nivelul judeţului Cluj constituie un exemplu de bună practică în domeniul construcţiei şi furnizării de servicii sociale.

21.04.2009