A început asfaltarea Lotului 2 al Drumului Bistriţei: DJ 109 Aşchileu – limită cu judeţul Sălaj

Consiliul Judeţean Cluj a început asfaltarea Lotului 2 al Drumului Bistriţei, respectiv a drumului judeţean 109 Aşchileu – limită cu judeţul Sălaj, pe porţiunea cuprinsă între pozţile kilometrice 20+786 şi  31+976. Aceste ample lucrări de reabilitare şi modernizare sunt derulate de forul administrativ judeţean ca parte a proiectului cu finanţare europeană nerambursabilă ce vizează Traseul Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei.
     Până în acest moment a fost deja aşternut primul strat de asfalt, respectiv binder, pe un sector de drum în lungime de 2,6 kilometri, inclusiv pe raza localităţii Aşchileul Mic. Lucrările sunt executate pe direcţia limită cu judeţul Sălaj – Aşchileu.
     Pe acest lot, tronsonul de drum vizat de lucrările de reabilitare şi modernizare are o lungime de 11,19 kilometri.

12 noiembrie 2019