A VIII-a ediție a taberei de sporturi montane pentru elevii Liceului Special pentru Deficienți de Vedere

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Ediția a opta a Taberei de sporturi montane pentru elevii Liceului Special pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca s-a desfășurat pe parcursul a trei zile, la finele săptâmânii recent încheiate. Tradițional, tabăra se desfășoară de două ori pe an – primăvara și toamna – la Moara de Pădure, în comuna Băișoara.

La această ediție au participat 45 de persoane, din care aproape 30 de elevi de liceu și gimnaziu. Cu ajutorul organizatorilor și al voluntarilor, dar și al salvatorilor montani din cadrul Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj, care au asistat evenimentul, tinerii au învățat și aprofundat parcurgerea tirolianelor de diverse mărimi, a traseelor suspendate din parcul de aventură dar și cățăratul la panou artificial. Ca de fiecare dată, seara, în jurul focului de tabără, valea a răsunat de cântecele de tabără.

Tabăra de la Moara de Pădure este, de ani buni, cadrul perfect pentru ca elevii Liceului Special pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca, instituție de învățământ special aflată sub autoritatea Consiliului Județean Cluj, să-și cultive dragostea pentru munte, încrederea în sine și în ceilalți.

Tabăra este organizată de ACS Kory Francisc, Organizația de caritate Eco Phoenix, în parteneriat cu Consiliul Județean Cluj și Serviciul Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj.

7 Octombrie 2024