Bani suplimentari în bugetul Consiliul Județean pentru o serie de proiecte medicale, educaționale și culturale

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

COMUNICAT DE PRESĂ

Întrunit în ședință ordinară joi, 29 august 2024, forul deliberativ al județului Cluj a aprobat proiectul de hotărâre privind rectificarea bugetului propriu pe anul în curs, proiect inițiat de președintele Consiliului Județean, domnul Alin Tișe.

Mă bucur că am reușit, iată, să alocăm suplimentar sumele necesare derulării mai multor proiecte de investiții, extrem de importante pentru clujeni, din domeniile sănătății, învățământului și culturii”, a declarat președintele instituției, domnul Alin Tișe.

Astfel, în ceea ce privește sectorul medical, Consiliul Județean a alocat suplimentar în bugetul propriu 2,24 milioane de lei. Din această sumă, 2.000.000 lei vor fi destinați dotării cu aparatură și mobilier a blocului operator din cadrul Clinicii Ortopedie-Traumatologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca, investiție necesară asigurării unui tratament la standarde înalte de siguranță și calitate pentru pacienții cu afecțiuni osteo-articulare. De asemenea, 240.000 lei vor fi destinați achiziționării unui sistem de detecție ganglion santinelă la Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca, dispozitiv care permite detectarea celulelor maligne în cazul unor anumite tipuri de cancer, cum e cel de sân sau piele.

Tot în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean a fost aprobată cuprinderea în bugetul instituției a sumei de 25.000.000 lei, reprezentând valoarea celor 25 de microbuze electrice pe care Consiliul Județean Cluj dorește să le achiziționeze pentru elevii din județ, în baza unui proiect nerambursabil finanțat prin Programul Administrației Fondului pentru Mediu.

Nu în ultimul rând, în bugetul Consiliului Județean a mai fost cuprinsă suma de 271.400 lei, reprezentând valoarea a două proiecte nerambursabile contractate de două instituții de cultură subordonate, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Cluj și Biblioteca Județeană „Octavian Goga”, în baza unor finanțari asigurate prin intermediul Administrației Fondului Cultural Național.

29 August 2024