Campanie de testare gratuită dedicată Zilei Internaționale Alzheimer

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Campanie de testare gratuită dedicată Zilei Internaționale Alzheimer

Testarea gratuită va avea loc în 5 locații din Cluj-Napoca

Locuitorii județului Cluj pot beneficia vineri, 20 septembrie 2024, de servicii de testare gratuită a memoriei, în contextul diagnosticării precoce a bolii Alzheimer. Proiectul este derulat de către Consiliul Județean Cluj, prin Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (D.G.A.S.P.C.) Cluj, în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca, prin Direcția de Asistență Socială și Medicală Cluj-Napoca, cu prilejul “Zilei Internaționale Alzheimer”.

Alin Tișe, președintele forului administrativ județean: Oferim posibilitatea persoanelor cu vârsta peste 45 de ani de a-și evalua gratuit memoria, cu scopul de a crește conștientizarea și interesul pentru problematica bolii Alzheimer. Este o oportunitate extrem de benefică, oferită în mod gratuit de către specialiști din cadrul DGASPC”.

Campania de testare gratuită a memoriei se va desfășura în cinci centre de zi din municipiul Cluj-Napoca, între orele 9.00-12.00:

– Centrul Comunitar Județean Cluj , Str. Albert Einstein, nr. 14, Cluj-Napoca;
– Centrul de Zi pentru Seniori nr.1, Str. Șt. O. Iosif,  nr. 1-3, Cluj-Napoca;
– Centrul de Zi pentru Seniori nr. 2, Str. Decebal, nr. 21, Cluj-Napoca;
– Centrul de Zi pentru Seniori Mărăști, Str. Aurel Vlaicu, nr. 3 A, Cluj-Napoca;
– Centrul de Zi pentru Seniori Observatorului, Str. Observatorului, nr. 1-3, Cluj-Napoca.

Obiectivele principale ale campaniei de testare a memoriei sunt:

1. Depistarea timpurie a tulburărilor cognitive;
  2. Evaluarea funcțiilor cognitive globale;
  3. Promovarea prevenției și diagnosticarea precoce, astfel încât să se poată interveni cât mai devreme în gestionarea bolii.

20 septembrie 2024