Consiliul Județean a demarat lucrări de întreținere cu asfaltare pe lotul 2 al DJ 107N Plopi – Gura Râșca

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere curentă și periodică pe lotul 2 al drumului județean DJ 107N Plopi – Gura Râșca. Acestea au drept principal scop asigurarea unei circulații rutiere normale, în condiții de deplină siguranță.

Lucrările de întreținere vizează sectorul în lungime de peste 7,5 kilometri cuprins între pozițiile kilometrice 21+000 și 28+612, acestea urmând a se finaliza cu asfaltarea întregului tronson vizat.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Sunt lucrări importante pentru că vorbim despre un drum care face legătura între Someșu Rece, Valea Ierii și Băișoara, un drum important în ceea ce privește dezvoltarea turismului, a sporturilor și a activităților montane în județul Cluj.”

Vor fi executate, astfel, operațiuni constând în întreținerea părții carosabile prin refacerea terasamentelor deteriorate, lucrări de asigurare a scurgerii apelor prin curățarea șanțurilor și a rigolelor, montare și înlocuire de podețe tubulare, montarea de parapet metalic, șanțuri și rigole pavate, realizarea de accese la proprietăți, asigurarea esteticii rutiere prin tăierea lăstărișului și a vegetației din zona drumului, precum și așternerea stratului de balast stabilizat ca etapă premergătoare asfaltării și așternerea de covor asfaltic.

Valoarea contractului este de 5.342.598,40 lei (TVA inclus), finanțarea fiind asigurată din bugetul propriu al Consiliului Județean.

13 august 2024