Consiliul Județean a demarat lucrări de întreținere cu asfaltare pe lotul 3 al drumului județean DJ 107N

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere curentă și periodică pe lotul 3 al drumului județean DJ 107N, acestea având drept scop îmbunătățirea condițiilor de circulație rutieră.
Operațiunile vizează sectorul în lungime de 3,690 kilometri cuprins între joncțiunea cu drumul județean DJ 107J, la kilometrul 17+310, și Mănăstirea Muntele Rece, la kilometrul 21+000. Acestea vor fi finalizate cu asfaltarea întregului sector de drum vizat.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Odată finalizate lucrările pe acest drum județean, atât pe sectorul situat pe lotul 2, cât și pe cel situat pe lotul 3, vom oferi condiții mult mai bune locuitorilor din zonă. De asemenea, vom asigura un acces mai facil în această regiune montană extrem de pitorească, dar și către Mănăstirea Muntele Rece, frecventată de numeroși credincioși. Nu în ultimul rând, drumul județean 107N face o legătură directă între alte două drumuri județene importante, respectiv DJ 107J, pe direcția Valea Ierii – Băișoara, și DJ 107P, pe direcția Someșul Rece – Gilău“.

În această etapă au fost demarate lucrările de așternere a stratului de balast stabilizat ca etapă premergătoare asfaltării. Anterior au fost executate lucrări de reprofilare a căii de rulare, de așternere de piatră spartă cu cilindrare și de montare de podețe transversale.
De asemenea, urmează a mai fi derulate operațiuni constând în aducerea la profil și completarea acostamentelor cu material, curățarea șanțurilor și a rigolelor, reprofilarea drumurilor laterale cu cilindrare și adaos de material, înlocuirea de podețe tubulare, realizarea de rigole carosabile, refacerea de timpane, tăierea lăstărișului și a vegetației din zona drumului, precum și de așternere de covor asfaltic.

30 septembrie 2024