Consiliul Județean a demarat realizarea acceselor la proprietăți pe DJ 108N, în localitatea Aghireșu

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere pe drumul județean DJ 108N, pe raza localității Aghireșu.
Acestea constau în realizarea de accese la drumul județean de la toate proprietățile situate pe un sector în lungime de 2 kilometri cuprins între kilometrul 0+000 și kilometrul 2+000.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Dorim ca prin aceste lucrări să îmbunătățim considerabil calitatea vieții locuitorilor din zonă, care vor beneficia de accese la proprietăți, șanțuri și rigole betonate, dar și de trotuare.”

În vederea realizării acceselor la proprietăți se execută operațiuni constând în săpătură manuală și mecanizată, așternere manuală și mecanizată de balast, nisip și piatră spartă, montarea de țeavă corugată și plasă sudată, realizarea de cofraje și turnarea de beton.
De asemenea, vor fi derulate lucrări de asigurare a scurgerii apelor prin curățarea șanțurilor și a rigolelor, urmate de lucrări de realizare de șanțuri și rigole betonate, precum și trotuare și borduri.

10 aprilie 2024