Consiliul Județean susține desfășurarea unei competiții sportive în scop caritabil

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

COMUNICAT DE PRESĂ

Consiliul Județean Cluj a avizat, la cererea Fundației Comunitare Cluj, desfășurarea unei competiții cicliste pe un traseu suprapus pe două sectoare de drumuri județene, respectiv pe DJ 161 și 109D.

Programată pentru data de 6 octombrie 2024, între orele 10.30 și 16.00, competiția sportivă Bonțida Ride&Run se va desfășura pe o lungime de 42 km, pe ruta Bonțida (zona Târg) – Coasta – Sic și retur. Potrivit organizatorilor, se estimează că la start se vor alinia circa 60 de cicliști din județul Cluj și nu numai.

Acest eveniment, dublat și de o competiție de alergare, respectiv de activități în aer liber derulate de oamenii din comunitate la Secret Garden Camping din Bonțida, este organizat de Fundația Comunitară Cluj, în scopuri umanitare. Astfel, cu acest prilej va fi organizată o strângere de fonduri, în scopul reducerii absenteismului din învățământul preșcolar, prin achiziționarea de îmbrăcăminte, încălțăminte și rechizite.

4 octombrie 2024