Dezbatere publica pe problema extinderii pistei Aeroportului

Consiliul Judeţean Cluj, prin R.A. Aeroportul Internaţional Cluj-Napoca, în calitate de titular al proiectului „Pistă de aterizare – decolare la 3.500 m”, anunţă organizarea dezbaterii publice asupra Raportului privind studiul de evaluare a impactului asupra mediului. Evenimentul va avea loc la sediul Consiliului Judeţean Cluj – Sala Mare de Şedinţe, în data de 08.06.2009, cu începere de la ora 17.00.
              Informaţiile privind potenţialul impact al proiectului propus asupra mediului pot fi consultate la sediul Agenţiei Regionale pentru Protecţia Mediului Cluj-Napoca, Calea Dorobanţilor, nr. 99, bl. 9B, tel. 0264-410722, în zilele de luni – joi, între orele 9-15.
             Observaţiile publicului se primesc zilnic, până în data de 05.06.2009,  la sediul Agenţiei Regionale pentru Protecţia Mediului, la telefon 0264-410722, fax 0264-461390 sau la adresa de e-mail autorizare@arpmnv6.ro.
            „Acesta este unul dintre paşii absolut necesari în procesul de implementare a acestui important proiect, care are în vedere dezvoltarea Aeroportului. Aşa cum am precizat şi cu alte ocazii dezvoltarea Aeroportului reprezintă una din priorităţile Consiliului Judeţean”, precizează preşedintele Consiliului Judeţean, d-nul Alin Tişe.
             La dezbaterea publică vor fi invitaţi să participe reprezentanţi ai Consiliului Judeţean, Instituţiei Prefectului, primăriilor Cluj-Napoca şi Apahida, autorităţilor de protecţie a mediului, evaluatorul de mediu, vecinii amplasamentului, mass-media, organizaţiile non-guvernamentale, reprezentanţi ai altor autorităţi cu competenţe în această problemă.

16.04.2009