Exercițiu comun al scafandrilor Salvamont și ISU în Beliș

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Exercițiu comun al scafandrilor Salvamont și ISU în Beliș

Exercițiul de pregătire pentru scufundare în lacuri montane 2024, organizat de Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România și Serviciul Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj, entitate aflată în subordinea Consiliului Județean Cluj, s-a desfășurat la finele săptămânii trecute în acumularea Beliș-Fântânele din județul Cluj.

Exercițiul, adresat salvatorilor cu pregătire de scafandri din cadrul Salvamont și ISU, a reunit 14 scafandri de la serviciile Salvamont din Cluj și Mureș precum și de la Inspectoratele pentru Situații de Urgență din Cluj, Alba și Bistrița-Năsăud. De asemenea, încă 12 salvatori montani și salvatori ISU au asigurat asistența exercițiului de la Beliș.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: Având în vedere numărul tot mai mare de intervenții în lacurile din zona montană este imperios necesară derularea unui program de omogenizare și schimb de experiență care să permită scafandrilor din echipe diferite să se poată scufunda împreună. Prin pregătire continuă, salvamontiștii clujeni reușesc să intervină într-un mod eficient și în situații de mare dificultate.

Activitatea se încadrează în programul anual de pregătire al scafandrilor din cadrul Subcomisiei Scufundări a Asociației Naționale a Salvatorilor Montani din România.

În cadrul exercițiului s-au derulat sesiuni practice de scufundare la mare adâncime (peste 30m, în zona bisericii scufundate, în condiții de vizibilitate extrem de scăzută), precum și discuții teoretice, prezentări de tehnică și proceduri noi și aplicabilitatea acestora în activitatea de căutare-recuperare subacvatică.

14 Octombrie 2024