Lucrările de racordare la reţeaua publică de apă a localităţilor Bădeşti şi Chidea au fost recepţionate

Lucrările de racordare la reţeaua publică de apă a localităţilor
Bădeşti şi Chidea au fost recepţionate

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat procedura de recepţie la terminarea lucrărilor pentru investţa vizând alimentarea cu apă potabilă a satelor Bădeşti şi Chidea din comuna Vultureni.

Recepţionarea lucrărilor atestă faptul că acestea s-au derulat conform Autorizaţiei de construire eliberate de structura de specialitate a Consiliului Judeţean, astfel încât atât beneficiarul direct cât şi cel indirect, respectiv Compania de Apă Someş SA şi locuitorii celor două localităţi vor avea acces la o apă potabilă de bună calitate, certificată.

Noul sistem de alimentare cu apă administrat de operatorul regional clujean a fost astfel proiectat şi dimensionat încât să asigure distribuirea apei potabile la toate cele 310 gospodării din satele Bădeşti şi Chidea. Acesta include circa 4 km de conducte de aducţiune, 13 km de reţea de distribuţie, 126 de branşamente în Bădeşti şi 184 în satul Chidea, respectiv câte o staţie de pompare şi clorinare precum şi un rezervor de înmagazinare a apei cu un volum de 87 mc.

Derulate pe o perioadă de 15 luni, lucrările au avut o valoare totală de 2.920.386,27 de lei, cu TVA. Finanţarea a fost asigurată din Fondul de Întreţinere, Înlocuire, Dezvoltare constituit de Compania de Apă Someş şi Consiliul Judeţean Cluj în vederea derulării acelor proiecte edilitare locale care nu au fost cuprinse până în acest moment în programele majore de investţi atrase de la Uniunea Europeană.

În perioada imediat următoare, în funcţie de cererile primite din partea utilizatorilor pentru avizarea racordării la reţea, echipe mobile ale Compania de Apă Someş vor asigura branşarea promptă a gospodăriilor din cele două localităţi.

Până la realizarea acestei investţi, populaţia din cele două localităţi, agenţii economici şi obiectivele social-culturale erau alimentate cu apă exclusiv din surse locale, improvizate sau din fântâni individuale, săpate la mare adâncime, cu un debit redus şi fluctuant. Sursele de apă existente nu asigurau debitul necesar, cu atât mai mult cu cât acestea nu corespundeau cerinţelor de calitate privind apa potabilă, prevăzute de normativele naţionale şi europene în vigoare.

14 noiembrie 2019