Măsuri luate de Consiliul Judetean Cluj în contextul decretării Stării de Urgenţă

În scopul asigurării securităţii şi a sănătăţii atât a angajaţilor cât şi a cetăţenilor cu care aceştia intră în contact, în contextul existenţei riscului de îmbolnăvire cu COVID-19 şi ţinând cont de recomandările Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a dispus următoarele măsuri:

1. Pentru perioada 17 martie – 16 aprilie 2020 s-a instituit munca la domiciliu pentru aparatul de specialitate al Consiliului Judeţean precum şi pentru angajaţii instituţiilor din subordine, cu posibilitatea prelungirii perioadei. În acest scop, au fost luate măsurile care se impun, urmând a fi asigurat întreg suportul tehnic şi logistic;

2. Pentru a asigura continuitatea activităţii, cel puţin o treime din angajaţii fiecărui compartiment vor desfăşura, în continuare, munca la sediul instituţiei;

3. Consiliul Judeţean recomandă cetăţenilor să evite deplasarea la sediul instituţiei. Aceştia se pot adresa instituţiei telefonic, la numerele de pe site: (https://www.cjcluj.ro/assets/uploads/Tabel%20telefoane%20martie%202020.pdf) sau să transmită solicitările pe e-mail, la adresele infopublic@cjluj.ro, cjc@cjcluj.ro sau celelalte adrese indicate pe site. De asemenea, se recomandă evitarea depunerii documentaţiilor pe suport de hârtie, preferabil fiind să fie transmise scanate.

4. În cazul celor care au de efectuat plăţi, reamintim lista codurilor IBAN ale conturilor Consiliului Judeţean deschise la Trezoreria Municipiului Cluj-Napoca (https://www.cjcluj.ro/assets/uploads/Conturi%20-Venituri.pdf).

5. În ceea ce priveşte Avizele emise de către Direcţia de Administrare a Domeniului Public şi Privat al Judeţului Cluj, acestea se vor putea ridica de la Registratura Consiliului Judeţean (Calea Dorobanţilor, nr.106), în fiecare zi de Luni, între orele 9.00-11.00.

6. La nivelul DGASPC Cluj s-a interzis accesul persoanelor străine la beneficiarii aflaţi în unităţile rezidenţiale. Orice petţe sau document necesar pentru programarea la evaluare sau completarea dosarelor pentru persoanele cu handicap se va trimite prin poştă, fax sau e-mail. Documentele necesare întocmirii anchetelor sociale se vor depune la sediul primăriilor, urmând ca acestea să fie scanate şi trimise prin e-mail de către asistentul social. De asemenea, s-au amânat vizitele părinţilor/aparţinătorilor/voluntarilor în unităţile de protecţie şi la asistenţii maternali profesionişti.

16 martie 2020