Noi dotări, din fonduri europene, pentru Spitalul de Copii

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Noi dotări, din fonduri europene, pentru Spitalul de Copii

Echipamentele sunt destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale

Consiliul Județean Cluj a încheiat contractele pentru achiziționarea a 107 echipamente destinate reducerii riscului de infecții nosocomiale în Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii.

Dotările cu o valoare totală de 1.360.290 de lei, la care se adaugă T.V.A., sunt prevăzute în cadrul unui proiect cu finanțare europeană, prin Planul Național de Redresare și Reziliență, câștigat și implementat de forul administrativ județean.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Este un nou pas înainte pe care îl facem pentru a contribui la protejarea vieții și a sănătății micilor pacienți, precum și a întregului personal. Vom continua să susținem domeniul sanitar pentru că sănătatea este bunul cel mai de preț!”

Unitatea sanitară aflată în subordinea forului administrativ județean va beneficia de un sistem automat de identificare microbiană prin spectrometrie de masă, 50 de sisteme de decontaminare/tratare a aerului din încăperi și un echipament de evidențiere a încărcăturii microbiologice în aer.

De asemenea, pentru Spitalul de Copii au mai fost achiziționate patru sisteme cu abur și dezinfectant pentru decontaminare și dezinfecție rapidă de nivel înalt a suprafețelor greu accesibile, în prezența umană, un echipament de evidențiere a încărcăturii microbiologice pe suprafețe și 50 de cărucioare multifuncționale, recomandate pentru sistemul de mopuri și lavete preimpregnate automat. Toate aceste 55 de dotări au fost deja recepționate de Consiliul Județean Cluj și livrate instituției spitalicești.

5 august 2024