O nouă investiție a Consiliului Județean Cluj în infrastructura educațională specială. Școala Profesională Specială „Samus” va beneficia de un nou teren de sport

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Școala Profesională Specială „Samus” va beneficia de un nou teren de sport

Președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe, a inițiat un proiect de hotărâre ce vizează aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiții „Lucrări în vederea îmbunătăţirii procesului educaţional – amenajare teren de sport” la Şcoala Profesională Specială „Samus” Cluj-Napoca.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Continuăm procesul de modernizare a infrastructurii educaționale speciale, urmărind, în permanență, asigurarea unor condiții optime de învățare și dezvoltare pentru elevi. Această investiție vine în completarea proiectelor din fonduri europene pe care le-am implementat la nivelul școlii de pe strada Ialomiței din Cluj-Napoca și are ca scop creșterea calității serviciilor educaționale oferite, precum și crearea unui spaţiu adecvat necesar dezvoltării psiho-motorii, dar nu numai.”

Astfel, va fi realizat un teren de sport cu o suprafață de joc din gazon artificial de 800 mp, care va fi dotat cu două porți de minifotbal, structura împrejmuirii fiind realizată din stâlpi metalici cu înălţimea de 6 metri. Împrejmuirea cu înălțime de 6 metri va fi realizată din plasă metalică împletită şi va conține o cale de acces.
Valoarea totală a investiției este de 958.312,94 lei, TVA inclus, finanțarea fiind asigurată din bugetul Consiliului Județean Cluj pe anul 2025 şi din alte surse constituite potrivit legii.
Reamintim, în acest context, faptul că la nivel Școlii Profesionale Speciale „Samus”, forul administrativ județean a finalizat alte două proiecte din fonduri europene ce au vizat creșterea eficienței energetice a clădirilor cantină și internat, respectiv a clădirilor școală, atelier și sală de sport cu bază de recuperare.

15 octombrie 2024